Reklama

Koronawirus. Nasilenie epidemii. Włochy mrożą usługi

Włochy zamykają kina, teatry, sale gier i kasyna, siłownie i baseny. Restauracje, bary, cukiernie i lodziarnie mogą być czynne tylko do godziny 18 - głosi nowy dekret rządu. - Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny - oświadczył premier tego kraju Giuseppe Conte.

Dekret w sprawie nowych kroków w walce z pandemią został podpisany przez premiera Giuseppe Contego w nocy z soboty (24 października) na niedzielę.

Przepisy przedstawiają włoskie media. Według nich zamknięte zostaną też kluby fitness i ośrodki spa. Obowiązywać będzie również zakaz organizacji wesel.

Decyzję o zamknięciu kin i teatrów już potwierdził minister kultury Dario Franceschimi.

"Bolesne jest zamknięcie teatrów i kin. Ale absolutnym priorytetem jest ochrona życia i zdrowia wszystkich na wszelki możliwy sposób" - napisał minister na Twitterze.

Reklama

Zapewnił, że rząd będzie dokładał starań, aby przerwa w działalności placówek kultury była możliwie najkrótsza. Podkreślił, że podobnie jak w minionych miesiącach, otrzymają wsparcie zarówno one, jak i pracownicy tego sektora.

Conte: Wskaźnik zakaźności przekroczył poziom krytyczny

- Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny - powiedział w niedzielę premier Giuseppe Conte, przedstawiając nowy dekret w sprawie walki z pandemią, który wejdzie w życie o północy. Wyraził zaniepokojenie sytuacją w służbie zdrowia.

Szef rządu podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że zakażenia rosną gwałtownie, a w sobotę ich dobowa liczba zbliżyła się do 20 tysięcy. Conte ocenił, że obciążenie narodowego systemu ochrony zdrowia "osiągnęło niepokojący poziom".

- Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić zdrowie i gospodarkę. Stąd potrzeba bardziej restrykcyjnych kroków - wyjaśnił Conte.

Jak zaznaczył premier, rząd nie wprowadza godziny policyjnej w całym kraju, ale stanowczo rekomenduje, by przemieszczać się wyłącznie z powodów pracy, nauki, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

Conte zapowiedział dalsze wsparcie finansowe dla sektorów, ponoszących straty w wyniku restrykcji.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy