Reklama

Koronawirus. Największa pomoc finansowa w historii USA. Dwa biliony dolarów

Ok. dwa biliony dolarów, czyli blisko 10 proc. PKB USA, wart jest przegłosowany w środę (25 marca) przez amerykański Senat pakiet stymulacyjny, mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii. Media w USA nazywają pakiet "mamucim".

Dwa biliony dolarów to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Pakiet przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali. Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie.

Nerwowe negocjacje

Za ustawą liczącą 883 stron głosowali zarówno demokraci jak i republikanie. O porozumieniu w tej sprawie poinformowano w środę nad ranem po wielu dniach negocjacji w nerwowej atmosferze pełnej wzajemnych oskarżeń.

Reklama

Pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji USA nakazano pozostać w domach.

Izba Reprezentantów głosować będzie nad pakietem w piątek. Szybkie podpisanie ustawy zapowiedział już prezydent Donald Trump.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy