Reklama

Koronawirus. Najnowsze zalecenia GIS

Oprócz tego, że Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do Chin, Hongkongu, Korei Pd., Iranu, Japonii oraz Włoch, osobom przebywającym w Niemczech, Francji i Hiszpanii zaleca także omijanie dużych skupisk ludzi.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu między innyi w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii i USA. Wśród krajów europejskich wirus najbardziej rozprzestrzenił się we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad trzy tys. przypadków.

Główny Inspektor Sanitarny w swych komunikatach nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Iranu i Japonii, a w Europie - Włoch.

Coraz więcej przypadków

Na terenie kontynentu, zgodnie z danymi na czwartek, coraz więcej przypadków pojawia się we Francji (285), w Niemczech (262) oraz w Hiszpanii (200). Wobec osób przebywających na terenie tych krajów GIS zaleca zatem zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Reklama

Zachorowania mają miejsce również w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii, w Irlandii, w Norwegii, w Holandii, w Szwecji, w Finlandii, w Austrii, w Belgii, w Grecji, w Chorwacji, w Czechach, w Słowenii, na Białorusi, w Rumunii, na Litwie, na Łotwie, w Estonii, na Węgrzech i na Ukrainie.

W Polsce w środę potwierdzono pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec. Jego stan jest dobry.

Liczba ofiar śmiertelnych rośnie

Do czwartku, 5 marca na całym świecie odnotowano 95 315 potwierdzonych przypadków. Liczba ofiar śmiertelnych choroby wzrosła do 3 282, czyli o 80 w stosunku do danych środowych. Zgony zgłoszono z: Chin (3014), Włoch (107), Iranu (92), Korei Południowej (35), Stanów Zjednoczonych (11), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia - sześć), Japonii (sześć), Francji (cztery), Australii (dwa), Filipin (jeden), San Marino (jeden), Hiszpanii (jeden), Tajwanu (jeden) i Tajlandii (jeden).

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy