Reklama

​Koronawirus na Węgrzech. Narodowe konsultacje na temat pandemii

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczęły się na Węgrzech narodowe konsultacje dotyczące pandemii koronawirusa. Na stronie rządu opublikowano 13 pytań, które zadane zostaną obywatelom.

W pierwszym pytaniu rząd chce poznać opinię obywateli na temat tego, które z restrykcji przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii popierają, przy czym są wśród nich np. ograniczenie w wychodzeniu na ulicę, noszenie masek ochronnych, zamknięcie placówek oświatowych oraz darmowe parkowanie. 

Przeciwko temu ostatniemu protestowali opozycyjni burmistrzowie miast, wskazując, że obniża to ich przychody.

Węgrzy są też pytani o to, czy należy utrzymać gotowość epidemiologiczną, dopóki nie zniknie ryzyko nawrotu epidemii, czy rząd powinien podjąć starania, by można było produkować na Węgrzech wyposażenie ochronne oraz czy podczas pandemii rodziny wychowujące dzieci i nauczyciele powinni mieć darmowy internet.

Reklama

Obywatele mają też odpowiedzieć, czy są za wzmocnieniem ochrony domów opieki dla osób starszych i czy jest potrzebna stała węgierska służba epidemiologiczna, aby w porę dostrzec epidemię.

Pytanie o migrację

Kolejne pytania dotyczą tego, czy podczas obrony przed epidemią banki i spółki wielonarodowe powinny uczestniczyć w kosztach działań ochronnych, czy należy stymulować konsumpcję krajowych produktów i usług, czy także po ustaniu epidemii rząd powinien utrzymać programy ochrony i tworzenia miejsc pracy i czy Węgry powinny chronić węgierskie firmy przed wykupieniem z zagranicy "we wrogim celu".

I wreszcie rząd pyta, czy nadal powinien występować przeciw imigracji i czy należy odrzucić "plan Goerge’a Sorosa, który na nieprzewidywalnie długi czas zadłużyłby ojczyznę". To ostatnie pytanie dotyczy propozycji amerykańskiego finansisty, by wypuścić w celu sfinansowania walki z koronawirusem obligacje wieczyste, czyli takie, gdzie kapitał nie podlega spłacie, a należne są tylko roczne odsetki.

Rząd prosi obywateli, by kwestionariusze z pytaniami, które otrzymają pocztą, odesłali do 15 sierpnia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy