Reklama

Koronawirus. ​Marszałek Grodzki: Na to zgody nie ma

"Senat zajmie się szybko ustawą ws. koronawirusa, aby walczyć z zagrożeniem; pamiętajmy jednak, żeby pod hasłem walki z wirusem, nie dopuścić do niezasadnego ograniczenia swobód obywatelskich - na to zgody nie ma" - napisał we wtorek na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

O szybkie zwołanie dodatkowego posiedzenia Senatu apelowali politycy PiS, w tym wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

Na wtorkowym briefingu w Senacie wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) poinformował, że po konsultacji z członkami Prezydium Senatu zapadła decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia izby w piątek o godz. 15.00. Z kolei wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) podała, że w czwartek nad ustawą debatować będzie senacka komisja zdrowia.

"Senat zajmie się szybko ustawą nt. koronawirusa (choć jeszcze tydzień temu senatorowie PiS nie chcieli o tym debatować!) aby walczyć z zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, żeby pod hasłem walki z wirusem nie dopuścić do niezasadnego ograniczenia swobód obywatelskich - na to zgody nie ma" - napisał Grodzki we wtorek na Twitterze.

Reklama

Ustawa ws. koronawirusa

Sejm w poniedziałek uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada m.in., że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń.

Zgodnie z ustawą, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy