Reklama

Koronawirus. Hospitalizowani pacjenci są młodsi i zdrowsi niż chorujący na grypę

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 częściej są mężczyznami, osobami młodszymi, mają mniej chorób współistniejących oraz zażywają mniej leków niż pacjenci, którzy trafiają do szpitali z powodu grypy - wynika z badań naukowców z Observational Health Data Sciences and Informatics (OHDSI), które koordynował amerykański Uniwersytet Columbia. Artykuł ukazał się na łamach pisma "Nature Communications".

Badanie miało charakter międzynarodowy - objęto nim ponad 34 tys. pacjentów z COVID-19 z trzech kontynentów. Jego celem było dostarczenie bardziej szczegółowych informacji na temat cech pacjentów cierpiących na chorobę koronawirusową, a także pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłej opieki nad osobami wymagającymi opieki szpitalnej.

Mężczyźni częściej wymagają hospitalizacji

Okazało się, że najczęstszymi pacjentami hospitalizowanymi z powodu COVID-19 byli mężczyźni (kobiety - tylko w Korei Południowej) w wieku od 60 do 75 lat. Tymczasem z powodu grypy najczęściej do szpitali trafiały kobiety w dużo bardziej zaawansowanym wieku.

Reklama

Wielu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 miało inne schorzenia. Na przykład częstość występowania nadciśnienia wahała się u nich między 24 a 70 proc., cukrzycy między 13 a 43 proc., a astmy między 4 a 15 proc. (w zależności od źródła danych). Mimo tego w porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi z powodu grypy w ostatnich kilku latach pacjenci covidowi byli w lepszym ogólnym stanie zdrowia. Także przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroby układu krążenia i demencja były częstsze wśród osób leczonych z powodu grypy niż COVID-19.

- To badanie pozwala nam lepiej zrozumieć profile pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 - mówi jeden z autorów publikacji Edward Burn. 

- Pomimo niedawnego dyskursu na temat rzekomego złego stanu zdrowia i ograniczonej oczekiwanej długości życia pacjentów z COVID-19, widzimy, że wcale nie są oni w gorszym stanie zdrowia niż ci, którzy są zwykle hospitalizowani z powodu grypy sezonowej. Przeciwnie: w wielu przypadkach są młodsi i zdrowsi. To dodatkowo podkreśla wysoki wskaźnik śmiertelności spowodowanej COVID-19 - wyjaśnia badacz.

Wyniki badania mogą wpłynąć na zarządzanie pandemią

"Przeprowadzone w naszym badaniu porównanie COVID-19 z grypą, czyli opisanie podstawowych danych demograficznych, cech klinicznych, metod leczenia i wyników pacjentów z COVID-19 ogółem oraz z podziałem na płeć, wiek i choroby współistniejące, w znacznym stopniu wpłynie na proces podejmowania decyzji dotyczących zarządzania tą pandemią" - podsumowują autorzy badania.

"A ochrona grup, o których wiadomo, że są podatne na grypę, może być użytecznym punktem wyjścia do zminimalizowania liczby przyjęć do szpitala z powodu COVID-19. Strategia taka wymaga jednak pewnego rozszerzenia, które odzwierciedli szczególne cechy osób, które obecnie są hospitalizowane z powodu COVID-19" - dodają. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy