Reklama

Koronawirus dotarł do Szwajcarii. Potwierdzono pierwszy przypadek

W Szwajcarii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19 - poinformował we wtorek Federalny Urząd Zdrowia Publicznego w Szwajcarii.

Koronawirusa wykryto u 70-letniego mężczyzny w Ticino (Tessyn). To najdalej wysunięty na południe kanton Szwajcarii, graniczący z Włochami.

"Zarażony pacjent był we Włoszech około dziesięć dni temu i uczestniczył w wydarzeniu pod Mediolanem" - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej szwajcarski minister zdrowia. Nie ujawniono jednak, o jakie dokładnie wydarzenie chodzi. 

Obecnie mężczyzna przebywa w szpitalu. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (BAG) w Szwajcarii zapewnił, że osoby, z którymi kontaktował się zarażony, są obecnie identyfikowane i zostaną poddane kwarantannie przez 14 dni.

Reklama

Szwajcarskie władze poinformowały też, że w ciągu najbliższych godzin będą znane wyniki 70 testów, wykonanych w kantonach: Ticino, Berno i Bazylea. 

Jak podkreślono, sytuacja nie wymaga na razie dodatkowych działań, jak na przykład zamknięcie szkół.

Pierwsze zakażenia w Chorwacji i Austrii

Wcześniej we wtorek o pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowały Austria i Chorwacja.

W Chorwacji koronawirusem Covid-19 zaraził się młody mężczyzna, który przebywał w Mediolanie od 19 do 21 lutego. Mężczyzna został umieszczony w izolatce w uniwersyteckim szpitalu chorób zakaźnych w Zagrzebiu. Jego stan jest w tej chwili dobry.

Władze Tyrolu poinformowały z kolei o potwierdzeniu nosicielstwa koronawirusa u dwóch osób. To 24-letni Włoch i jego włoska rówieśniczka - para z okolic Bergamo, która przyjechała do Innsbrucka w piątek samochodem. Kobieta mieszka tam i pracuje, a partner chciał ją odwiedzić. Oboje zgłosili się do szpitala w poniedziałek wieczorem i zostali poddani obserwacji. Umieszczono ich na kwarantannie w klinice chorób wewnętrznych uniwersytetu w Innsbrucku. Pozostaną tam do końca tygodnia. Obecnie są w dobrym stanie i od rana mają znów normalną temperaturę. 

Zakażenie koronawirusem podejrzewa się także u dwóch osób z sąsiadującego z Tyrolem od zachodu kraju związkowego Vorarlberg. Pobrane od nich próbki przesłano w poniedziałek do Innsbrucka w celu zbadania, ale wyników testów jeszcze nie ma.

Koronawirus zabił już blisko 2,7 tys. osób

Nowy wirus zabił już około 2,7 tys. osób, w większości w Chinach. Covid-19 rozprzestrzenił się też w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do ponad 80 tys.

Największa epidemia w Europie ma miejsce we Włoszech z 283 infekcjami i siedmioma ofiarami śmiertelnymi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy