Reklama

Koronawirus. Bydgoska uczelnia wprowadza środki ostrożności

W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy podjęto środki ostrożności w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa. Pracownicy oraz studenci składają oświadczenia o pobycie na terenach występowania wirusa. Przy wejściach do uczelni umieszczono środki dezynfekujące.

W uczelni kształci się 18 studentów z Chin i jeden z Korei Południowej.

"Przed kilkoma dniami, 29 stycznia wydałem zarządzenie, poprzedzone zwołaniem komisji z udziałem pracowników - specjalistów ds. cudzoziemców, BHP i RODO w celu przeciwstawienia się zagrożeniu wystąpienia koronawirusa. W zarządzeniu zobowiązałem pracowników, studentów i doktorantów, którzy od 1 grudnia przebywali w Azji, na terenach zagrożonych do złożenia oświadczeń o tym fakcie oraz do stawienia się w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów tej choroby" - powiedział rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego prof. Jery Kaszuba.

Reklama

Zarządzenie dotyczy również obowiązku informowania uczelni o planowanych wizytach w Chinach i składania stosownych oświadczeń, a także zgłaszania się do szpitala w przypadku niepokojących objawów.

Środki ostrożności

Rektor zaznaczył, że w związku z obecną sytuacją Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w razie potrzeby wydaje zagranicznym studentom wizy tymczasowe, aby nie musieli udawać się o przedłużenie wiz do swoich krajów.

"Oczywiście nie mogę nikomu zabronić, jeżeli będzie chciał lecieć do swojego kraju. Ale apelujemy do nich, aby nie podejmowali takich decyzji. Część z nich deklaruje, że nie pojedzie. Zaraz po wydaniu zarządzenia z jedną studentką skontaktowaliśmy się już na Okęciu i apelowaliśmy o nieopuszczanie Polski, ale podjęła inną decyzję" - zaznaczył prof. Kaszuba.

Troje studentów Akademii Muzycznej było w Chinach w grudniu, a jeden pracownik był tam w styczniu i jeszcze nie minęły od tego czasu dwa tygodnie, w których mogą wystąpić objawy zakażenia koronawirusem.

Rektor podał też, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na apel Konferencji Akademickich Szkół Polskich, zażądało od uczelni sprawozdań o planowanych podróżach do Chin w tym półroczu.

Na terenie uczelni rozwieszone zostały informacje po polsku, angielsku i chińsku o obowiązku składania oświadczeń i jak rozpoznawać objawy wystąpienia koronawirusa, pochodzące ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przy wszystkich wejściach do uczelni umieszczono zbiorniki ze środkiem dezynfekującym do rąk działającym na fotokomórkę bez konieczności dotykania go.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy