Reklama

Koktajl z przeciwciał na COVID-19. Producenci donoszą o obiecujących wynikach badań nowego leku

O 81 proc. mniejsze ryzyko objawowego COVID-19 u domowników, którzy mieszkają razem z osobami zakażonymi SARS-CoV-2 - to efekty stosowania nowego leku na COVID-19, o których informują firmy Roche i Regeneron. Ich preparat - koktajl z przeciwciał - przeszedł już ostatnia fazę badań klinicznych w USA.

Podawany za pomocą podskórnego zastrzyku lek zawierający przeciwciała (casirivimab i imdevimab) miał ponadto skrócić trwanie objawów u osób, które doznały infekcji. Te trwały średnio tydzień, podczas gdy u osób otrzymujących placebo - trzy tygodnie.

Badanie prowadzone wspólnie z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia objęło 1,5 tys. zdrowych osób mieszkających z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2. W grupie, która otrzymała lek, zdarzyło się 11 przypadków COVID-19, zaś wśród osób, które otrzymały placebo - 59.

Ponadto zbadano również 204 osoby, które na początku badania miały bezobjawową infekcję koronawirusem. Podanie im leku zmniejszyło u nich ryzyko wystąpienia objawów o 31 proc.

Reklama

Zobacz też: Telefon wpadł jej do wanny. 17-latka nie żyje

Badania na 25 tysiącach osób

Badania nad lekiem prowadzone są równocześnie także m.in. w Wielkiej Brytanii, zarówno wśród osób hospitalizowanych, jak i niewymagających opieki szpitalnej. Nie stwierdzono dotąd żadnych poważnych efektów ubocznych. Łącznie w badaniach wzięło udział dotąd 25 tys. osób.

Firmy mają udostępnić wyniki badań Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA i Europejskiej Agencji Leków w procesie ubiegania się o zgodę na dopuszczenie do szerszego użytku.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy