Reklama

Kiedy poznamy terminy matur i egzaminu ósmoklasisty? Głos szefa MEN

"O terminarzu egzaminu ósmoklasisty i matur poinformujemy wraz z premierem na jednej z najbliższych konferencji prasowych" - poinformował w środę, 22 kwietnia, na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapewnił, że arkusze egzaminacyjne są już przygotowane.

Wcześniej, w środę rano, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że w czwartek, 23 kwietnia, po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, będziemy mogli spodziewać się kolejnych informacji, jeśli chodzi o sprawy oświatowe.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 26 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone; od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Terminy egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty i maturalnego zostały przełożone, a nowe terminy mają być podane co najmniej na trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem. Zamknięte są także przedszkola i żłobki.

Reklama

Czerwiec bardzo prawdopodobny

"Wiemy już, że w maju nie odbędą się egzaminy: egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny, który planowane były odpowiednio w kwietniu i maju tego roku. Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, będziemy starali się zorganizować je prawdopodobnie w czerwcu. O terminarzu poinformujemy wraz z panem premierem na jednej z najbliższych konferencji prasowych. W końcu czerwca - jeżeli będzie to możliwe - chcemy także zorganizować egzaminy zawodowe" - powiedział minister edukacji w nagraniu opublikowanym w środę na Twitterze.

Szef MEN zapewnił, że gotowe są już arkusze zarówno na egzamin ósmoklasisty, jak i egzamin maturalny. "Teraz jest tylko kwestia dystrybucji i dania wyraźnego sygnału, kiedy te egzaminy mają się odbyć. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest do tego już przygotowana" - powiedział Piontkowski.

"Wakacji nie mamy zamiaru skracać, uczniowie, nauczyciele, rodzice potrzebują odpoczynku. Tym razem nie od tradycyjnej nauki, tylko od tej formy kształcenia na odległość" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, 21 kwietnia, że egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny i egzaminy zawodowe mogą odbyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Od połowy marca nie tylko nie odbywają się zajęcia stacjonarne w szkołach, zamknięte są dzieci są także przedszkola i żłobki.

Szef KPRM o "ważnym dniu"

Szef KPRM pytany w środę w PR24 o kolejne decyzje dotyczące otwarcia placówek oświatowych, odpowiedział, że precyzyjne terminy będą przekazywane w najbliższych dniach. "Myślę, że jutro to będzie taki ważny dzień, po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego będziemy mogli spodziewać się kolejnych informacji, jeśli chodzi o sprawy oświatowe" - powiedział Dworczyk.

"Monitorujemy tę sytuację. Czy to nastąpi, mówię o tej ewaluacji i dalszych rekomendacjach, na przełomie tego i następnego tygodnia czy troszkę później, nie chciałbym w tej chwili przesądzać" - dodał.

Szef kancelarii premiera podkreślał, że poszczególne decyzje będą komunikowane po zasięgnięciu opinii ekspertów, wówczas, gdy dalsze kroki będą zasadne do podjęcia. "Perspektywa tych kilku dni wydaje się prawdopodobna, że właśnie będziemy mogli kolejne informacje w tej sprawie przekazać" - zaznaczył Dworczyk.

Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska pytana w środę przez Polską Agencję Prasową, czy już wiadomo, kiedy będzie konferencja dotycząca dalszego planu działań dotyczącego szkół, przedszkoli i żłobków, odpowiedziała: "Zgodnie z zapowiedziami KPRM konferencja planowana jest jutro, po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego".

Dopiero w trzecim etapie

Zgodnie z zapowiedzianymi w ubiegłym tygodniu przez rząd etapami luzowania obostrzeń związanych ze stanem epidemii w trzecim z nich ma ruszyć organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach I-III szkół podstawowych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama