Reklama

Japońscy naukowcy: Ekstrakt ze sfermentowanej soi blokuje zakażenie koronawirusem

Ekstrakt z natto, czyli sfermentowanej soi, blokuje zakażenie koronawirusem w warunkach laboratoryjnych - ustalili japońscy naukowcy. Jednak nieznana jest skuteczność w formie żywności.

Naukowcy odkryli, że enzym znaleziony w natto, tradycyjnym produkcie zrobionym ze sfermentowanych ziaren soi znanych z silnego zapachu, utrudnia infekcję koronawirusem.

Naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii i innych instytucji, którzy dokonali odkrycia, twierdzą, że niezwykle rzadko udaje się bezpośrednio potwierdzić, iż składniki żywności mają właściwości przeciwwirusowe. Nie jest jednak jasne, czy spożywanie natto może zapobiegać zakażeniom, gdyż eksperyment przeprowadzono na komórkach hodowanych w laboratorium - informuje The Mainichi.

Reklama

Badacze skoncentrowali się na enzymie wydzielanym przez bakterię natto, który rozkłada białka. Naukowcy połączyli szczep koronawirusa, który jako pierwszy rozprzestrzenił się w Chinach, z ekstraktem natto w probówce i zastosowali go w komórkach hodowanych, żeby sprawdzić, czy wirus zainfekował komórki.

Temperatura dezaktywuje działanie ekstraktu z natto 

Stwierdzono, że składniki ekstraktu rozkładają białka kolców na powierzchni koronawirusa, dzięki czemu komórki nie uległy zakażeniu. Jednak enzym rozkładający białka jest dezaktywowany podczas podgrzewania. Kiedy badacze podgrzali mieszaninę do określonej temperatury, nie można już było zapobiec infekcji. 

Podobne wyniki zostały potwierdzone w przypadku rzekomo bardziej zakaźnego wariantu N501Y koronawirusa, który został po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii. Naukowcy odkryli również, że ekstrakt z natto zapobiegał infekcji komórek wirusem opryszczki bydła 1 (BHV-1), który może powodować choroby dróg oddechowych u bydła - podaje "The Mainichi".

Wyniki badań zostały opublikowane online 13 lipca w międzynarodowym piśmie naukowym "Biochemical and Biophysical Research Communications".


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy