Reklama

Iran. Twitter usunął post ajatollaha Chameneiego na temat szczepionek z USA i Wlk. Brytanii

Twitter usunął w sobotę wiadomość najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneiego, mówiącą o tym, że nie można ufać amerykańskim i brytyjskim szczepionkom na koronawirusa. Portal społecznościowy wyjaśnił, że wpis był niezgodny z jego zasadami.

"Zabrania się importowania szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Absolutnie nie możemy im ufać" - napisał w piątek Chamenei po angielsku na swoim koncie na Twitterze. "Niewykluczone, że chcą zakazić inne narody" - można było przeczytać w wiadomości, zawierającej fragment przemówienia telewizyjnego.

"Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z francuską krwią zakażoną wirusem HIV, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania" - przekonywał irański przywódca, odnosząc się do sprawy zakażonej krwi we Francji w następstwie transfuzji w latach 1980-1990.

Reklama

Następnie Twitter usunął ten post. "Ten tweet nie jest już dostępny, ponieważ złamał zasady Twittera" - głosi wiadomość na twitterowym koncie Chameneiego.

Rzecznik portalu przekazał, że wpis "wyraźnie naruszył politykę (Twittera) dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o COVID-19".

W grudniu Twitter ogłosił środki mające na celu zwalczanie potencjalnych "fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji" o szczepionkach przeciwko koronawirusowi.

"Właściciel konta będzie musiał usunąć tweeta naruszającego zasady, aby odzyskać dostęp do swojego konta" - wyjaśnił rzecznik.

Iran zakazał szczepionek firm Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca-Oxford, które zostały wprowadzone lub mają zostać wprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Twitter zawiesił konto Donalda Trumpa

W ostatnich tygodniach Iran skarżył się, że nie może kupować szczepionek na Covid-19 za granicą z powodu sankcji USA, które według Teheranu blokują transakcje w momencie płatności.

W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą od wybuchu pandemii licencję na szczepionkę Pfizer-BioNTech, umożliwiając jej szybkie zastosowanie przez kraje na całym świecie.

Iran jest krajem najbardziej na Bliskim Wschodzie dotkniętym pandemią koronawirusa. Według oficjalnych statystyk do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 1,28 mln osób, a ponad 56,1 tys. zmarło.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy