Reklama

Impas w UE wokół szczepionek. "Kpina z Europy"

Włoska prasa komentuje nowy impas w Unii Europejskiej wokół szczepionek przeciwko COVID-19. Dziennik "La Repubblica" donosi o "wojnie szczepionkowej" i "kpinie z Europy", podając, że firma Johnson&Johnson nie gwarantuje pełnych dostaw.

Rzymska gazeta kolejny spór na tle dostaw obiecanych preparatów nazywa "wojną szczepionkową". Jak dodaje, koncern Johnson&Johnson ogłosił, że nie może zagwarantować dostaw 55 mln dawek, przewidzianych na drugi kwartał.

Następnie - jak relacjonuje dziennik - po tym, gdy Komisja Europejska wyraziła irytację z tego powodu, firma zapewniła, że dotrzyma umów i dostarczy do końca roku do krajów UE 200 mln dawek.

Von der Leyen pod presją

"Ten nowy przypadek braku poszanowania kontraktów sprawia, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen znalazła się pod jeszcze większą presją" - konstatuje gazeta.

Reklama

"Wysłannicy Putina pukają do drzwi włoskich firm"

Jednocześnie "La Repubblica" informuje o kolejnym aspekcie napięć wokół szczepionek, jakim jest porozumienie w sprawie produkcji rosyjskiego Sputnika V w fabryce na północy Włoch.

Ujawnia, że "wysłannicy Władimira Putina", czyli związanego z Kremlem Russian Direct Investment Fund, od kilku tygodni pukają do drzwi najważniejszych włoskich firm farmaceutycznych "z walizeczką w ręku" i w poszukiwaniu fabryk gotowych produkować Sputnika. Obiecują w zamian za to "strumień pieniędzy". 

"Lodowata" reakcja UE

Taką gotowość wyraziła już firma z Monzy - dodaje gazeta, wyjaśniając, że zakład ten obiecał wyprodukować od czerwca 10 mln dawek. Według dziennika wyprodukowane we Włoszech szczepionki miałyby zostać przede wszystkim wysłane do Afryki.

Jak zaznaczono w artykule, Unia Europejska "lodowato" przyjęła informację o tym porozumieniu.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy