Reklama

Holandia: Szef nie zgadzał się, by pracowała z domu. Dostała odszkodowanie

​Sąd w Maastricht na południu Holandii orzekł, że pracodawca musi wypłacić 66 tys. euro odszkodowania recepcjonistce, której przestał wypłacać wynagrodzenie, gdy ta z obawy przed zakażeniem się koronawirusem odmówiła w pracy w biurze i chciała pracować z domu.

W marcu 2020 r. holenderski rząd wprowadził rekomendację pracy w domu. Intencją gabinetu premiera Marka Ruttego było to, aby ze względu na pandemię koronawirusa jak najmniej osób wychodziło z domów.

Właściciel biura administracyjnego, który decyzją sądu ma teraz zapłacić odszkodowanie, mimo rządowych wytycznych nalegał, aby jego pracownicy nadal pracowali na miejscu. Wymagał tego także od 61-letniej kobiety, która od dłuższego czasu chorowała na serce i uzasadniała, że nie chce przychodzić do pracy, bo obawia się infekcji. Gdy mimo nacisków nie zgodziła się na powrót do biura, pracodawca przestał wypłacać jej pensję. Recepcjonistka wystąpiła do sądu z żądaniem rozwiązania stosunku pracy, wypłaty zaległego wynagrodzenia i odszkodowania.

Sąd przychylił się do jej wniosku i nakazał wypłatę 66 tys. euro stwierdzając, że pracodawca nie mógł zmuszać kobiety do przychodzenia do biura, gdy nie było to dla niej bezpieczne miejsce.

Reklama


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy