Reklama

Holandia: Coraz więcej fałszerstw. 200 euro za potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19

Holandia zmaga się z problemem rosnącej liczby fałszywych dokumentów. Potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19 można kupić na "czarnym rynku" za 200 euro. - W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej - uważa oficer prasowy policji w Amsterdamie.

Mechanizm oszustwa opisuje dziennik "De Volkskrant". Fałszywy dokument potwierdzający zaszczepienie można nabyć w internecie. Następnie kupujący zgłasza się do jednej z przychodni GGD z informacją, że ich szczepienie nie zostało prawidłowo zarejestrowane w systemie i prosi o korektę.

- Rzeczywiście otrzymujemy zgłoszenia w tej sprawie - powiedział oficer w biurze prasowym amsterdamskiej policji, zapytany o problem fałszowania dokumentów. Funkcjonariusz nie był w stanie oszacować skali problemu, jednak rzecznik GGD GHOR twierdzi, że ich liczba ciągle rośnie.

Reklama

"To wierzchołek góry lodowej"

- W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej - uważa rzecznik.

Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 mają większą swobodę w podróżowaniu. Do niedawna uprawniał on także do wstępu do klubów nocnych i dyskotek. Te zostały jednak w Holandii zamknięte w połowie lipca ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | szczepienie | fałszerstwo

Reklama

Reklama

Reklama