Reklama

Hiszpania: Rząd odda pieniądze ukaranym mandatami za nieprzestrzeganie lockdownu

Rząd Hiszpanii ogłosił, że obywatele, którzy zostali ukarani mandatami za nieprzestrzeganie obostrzeń w czasie lockdownu odzyskają swoje pieniądze. Surowe obostrzenia przeciwepidemiczne obowiązywało od marca do czerwca 2020 roku.

Decyzja centrolewicowego gabinetu jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu br. orzekł, że przymusowa izolacja społeczna, w ramach stanu zagrożenia epidemicznego podczas pierwszej fali pandemii Covid-19, została wprowadzona niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Rząd szacuje, że w okresie tym wystawiono w Hiszpanii ponad 1,1 mln mandatów za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych, głównie za nieuzasadnione opuszczanie domów.

Powołano specjalny zespół

Jak potwierdziło w piątek ministerstwo polityki terytorialnej i służb publicznych, w najbliższych dniach utworzony zostanie zespół, który zajmie się zwrotem pieniędzy.

Zgodnie z przepisami, które rząd ogłosił w połowie marca 2020 r., a zatwierdził parlament, nakaz pozostania w domu obowiązywał wszystkich obywateli z wyjątkiem osób udających się do pracy, lekarza, banku lub w celu nabycia podstawowych towarów.

Reklama

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | Hiszpania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy