Reklama

Hiszpania: Liczba samobójstw zwiększyła się o 250 procent

O 250 proc. zwiększyła się liczba samobójstw młodych Hiszpanów podczas pandemii COVID-19 - wynika z medycznych statystyk. Władze niebawem ogłoszą program walki z problemem. Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne odnotowało, iż jesieni 2020 roku podwoiła się wśród młodych ludzi liczba schorzeń związanych z zaburzeniami odżywiania, jak anoreksja czy bulimia.

Jak powiedziała w środę w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias, wraz z nasilającym się pogorszeniem zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii rząd najpóźniej do grudnia przedstawi plan przeciwdziałania temu zjawiska.

W trakcie debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, wskazywano na dane Izby Psychologów (COP), z których wynika, że podczas pandemii liczba samobójstw i prób odebrania sobie życia przez młodych obywateli Hiszpanii wzrosła o 250 proc.

Najbardziej podatni na wpływ pandemii

Zwracano też uwagę na opublikowane we wrześniu badanie Hiszpańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (SEP), zgodnie z którym najbardziej podatną na wpływ pandemii grupą są ludzie w wieku 18-30 lat.

Reklama

- Już 40 proc. Hiszpanów stwierdziło u siebie stany lękowe, depresji lub stresu pourazowego w ciągu ostatniego roku. Około 30 proc. pacjentów cierpiących na depresję nie rozmawia na ten temat nawet z rodziną - podało SEP.

Podwoiła się liczba schorzeń

Na rosnące problemy psychiczne młodzieży wskazują też władze Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (AEP). Odnotowują, że od jesieni 2020 roku podwoiła się wśród młodych ludzi liczba schorzeń związanych z zaburzeniami odżywiania, jak anoreksja czy bulimia.

W większości przypadków, jak wynika z dokumentów zgromadzonych przez AEP, zjawisko to dotyczy dziewcząt. Stowarzyszenie wskazuje, że o ile przed pandemią COVID-19 nastolatkowie mający problemy z odżywianiem tracili od 15 do 20 proc. masy ciała, to obecnie odsetek ten wynosi 30-35 proc.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama