Grzywny i wyroki po niedzielnych protestach. Skazano już cztery osoby
Czworo uczestników niedzielnych demonstracji ruchów negujących pandemię już zostało skazanych w trybie pilnym na grzywny lub wyroki więzienia w zawieszeniu. Do protestów doszło w Schweinfurcie na południowym wschodzie Niemiec.
Zaledwie dzień po burzliwych zajściach czterech oskarżonych zostało już skazanych. Sąd w Schweinfurcie nałożył grzywny i kary pozbawienia wolności do roku w zawieszeniu na trzech mężczyzn i kobietę, skazanych za stawianie oporu wobec funkcjonariuszy organów ścigania, napaść i znieważenie.
Zatrzymano demonstranta, który posiadał nóż. Przeciwko 44 osobom wszczęto postępowanie o wykroczenie administracyjne - informuje RND.
Według ustaleń policji kilkaset osób zebrało się w niedzielę wieczorem w Schweinfurcie na niezarejestrowanym wiecu, w tym osoby, które podburzały tłum - relacjonuje RND. Funkcjonariusze byli "obrażani i opluwani". Demonstracji usiłowali przebić się przez policyjne bariery, funkcjonariusze użyli wobec nich pałek i gazu pieprzowego.
W czasie niedzielnej demonstracji rannych zostało ośmiu policjantów i kilku uczestników wiecu, w tym 4-lenia dziewczynka. Szef Niemieckiego Związku Policji Dolnej Frankonii (DPolG) Thorsten Grimm podkreślił, że "nieludzkie jest wykorzystywanie dziecka jako tarczy ochronnej". Dziecko trafiło w chmurę gazu pieprzowego w chwili, gdy matka, należąca do ruchu antyszczepionkowego, usiłowała przebić się z nim przez policyjny kordon.
- Coraz częściej obserwujemy zjawisko polegające na tym, że rodzice chodzą na demonstracje antyszczepionkowe z dziećmi, nierzadko w wózkach, aby użyć ich jako tarczy ochronnej przed środkami stosowanymi przez policję - wyjaśnił federalny przewodniczący Związku Policji (GdP) Oliver Malchow.
- Radykalizacja nasila się, im dłużej trwa pandemia, tym bardziej ludzie są sfrustrowani - dodał.
Grimm wezwał do wprowadzania zakazu "spacerów", organizowanych przez przeciwników szczepień i obostrzeń antyepidemicznych.
Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann dostrzega narastającą radykalizację protestów, organizowanych przez przeciwników obostrzeń związanych z pandemią.
- Prawicowi ekstremiści z obszaru AfD (prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec - PAP), NPD (skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec - PAP) i tzw. Trzeciej Drogi próbują poszerzać swoje zasięgi, próbują szukać nowych zwolenników wśród przeciwników szczepień i ideologicznie nimi manipulować. To duży problem - wskazuje. Jak dodaje, ludzie ci negują państwo i instytucje państwowe.
- Nie przechodźcie na stronę prawicowych ekstremistów i antysemitów, nie utrudniajcie działań prowadzonych przez policję - zaapelowała po wydarzeniu policja do uczestników wieców.