Reklama

Górnicy oddają osocze. "Zainteresowanie jest tak duże, że moglibyśmy wysyłać do Warszawy całe autokary"

Górnicy ze Śląska wyjeżdżają do Warszawy, żeby oddać osocze potrzebne do leczenia osób, które ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem. To już kolejna taka grupa – podaje "Dziennik Zachodni".

Jak czytamy, przed kopalnią KWK Murcki-Staszic zebrali się górnicy, którzy ogłosili, że jadą do Warszawy, aby oddać osocze, jakie pomaga w leczeniu osób najciężej przechodzących zakażenie.

- Dotychczas osocze oddało 40 osób, a zainteresowanie jest tak duże, że moglibyśmy wysyłać do szpitala MSWiA całe autokary, tylko wymogi logistyczne ograniczają nas do grup od 7 do 10 osób - mówi Rafał Jedwabny z WZZ "Sierpień 80" w rozmowie z "DZ".

Jak dodaje, osocze górników ozdrowieńców ratuje zdrowie i życie wielu osób.

- Słyszymy też, że naukowcy pracujący dla polskiej firmy medycznej opracowują lek na bazie osocza ozdrowieńców, w tym właś-nie górników. To świadczy o tym, jak wielką moc ma to osocze, jak bardzo pomaga - mówi Rafał Jedwabny.

Reklama

Przypomnijmy, firma Biomed z Lublina opatentowała właśnie technologię izolowania przeciwciał z osocza ozdrowieńców. To pozwala na leczenie osób zakażonych koronawirusem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy