Reklama

"Godzą w dobre imię medyków". Apel senatorów KO do rządu

Wzywamy przedstawicieli rządu do zaprzestania działań i wypowiedzi, godzących w dobre imię lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałego personelu medycznego, a także pracowników DPS-ów - napisali senatorowie Koalicji Obywatelskiej w oświadczeniu przekazanym PAP w sobotę wieczorem.

W oświadczeniu podkreślono, że przedstawiciele zawodów medycznych oraz pracownicy Domów Pomocy Społecznej znajdują się na pierwszej linii walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

"W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z działaniami i wypowiedziami przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, godzącymi w dobre imię wszystkich pracowników systemu ochrony zdrowia i DPS-ów. Pan Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia stwierdził np., iż pracownicy medyczni bagatelizują procedury bezpieczeństwa związane z koronawirusem" - czytamy w piśmie.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślają, że nie do zaakceptowania jest wystawianie przez wojewodów nakazów pracy dla m.in. matek na urlopach macierzyńskich, samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży. "Skandalem jest nakładanie wielotysięcznych kar na te osoby" - dodano.

Reklama

Piszą o bulwersujących działaniach


"17 kwietnia 2020 r. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o rozpoczęciu dochodzeń w sprawie niektórych Domów Pomocy Społecznej w Polsce. Funkcjonariusze sprawdzą, czy w placówkach nie doszło do naruszenia procedur związanych z bezpieczeństwem podopiecznych placówek. Jest to tym bardziej bulwersujące, że pracownicy DPS-ów są dziś najbardziej zagrożeni zakażeniem koronawirusem" - napisano.

Zdaniem autorów apelu, "te działania insynuują, iż za rozprzestrzeniającym się wirusem stoją nieodpowiednie zachowania personelu medycznego i pracowników DPS-ów". Tymczasem - jak wskazano w piśmie - głównymi powodami problemów w placówkach ochrony zdrowia i DPS-ach są mała liczba testów na obecność wirusa, niedostatek środków ochrony osobistej oraz braki kadrowe.

"W tak trudnym czasie potrzebna jest nam solidarność"


Senatorowie KO wezwali przedstawicieli rządu "do natychmiastowego zaprzestania publicznych działań i wypowiedzi, godzących w dobre imię lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałego personelu medycznego a także pracowników Domów Pomocy Społecznej". "W tak trudnym czasie potrzebna jest nam solidarność i wsparcie dla tych, którzy najmocniej walczą z epidemią" - podkreślili.

Oświadczenie podpisali senatorowie klubu Koalicji Obywatelskiej, m.in. marszałek Tomasz Grodzki, Magdalena Kochan, Bogdan Borusewicz, Beata Małecka-Libera, Bogdan Zdrojewski, a także senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

#POMAGAMINTERIA

Emaus to wspólnota ludzi doświadczonych przez los. Niektórzy byli bezrobotni, inni stracili domy. Założyli wspólnotę, by razem pracować na godne życie. W czasach pandemii mają z tym jednak problemy. Pomóż im zarobić na swoje utrzymanie.

Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama