Reklama

Francja: Tysiące osób na ulicach. Protestowali przeciwko certyfikatom sanitarnym

To już jedenasta sobota z rzędu, kiedy we Francji odbywają się protesty przeciwko certyfikatom sanitarnym i obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19. W demonstracjach wzięło udział ogółem 60-80 tysięcy osób.

W Paryżu zorganizowano cztery manifestacje, w których uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym wielu przedstawicieli ruchu "żółtych kamizelek" - pisze AFP.

- Demonstruję przeciwko Macronowi i niszczeniu przez niego wolności. Nie jestem zaszczepiony, nie ufam szczepionce, ale być może będę ją musiał przyjąć - powiedział uczestnik jednego z paryskich zgromadzeń.

AFP zwraca uwagę, że w trwających od lipca cotygodniowych protestach bierze udział coraz mniej osób. Według lokalnej policji w sobotę w Marsylii manifestowało ok. 800 ludzi. Tydzień temu było ich ok. 1,5 tys. , a w sierpniu do 6 tys. W Bordeaux zebrało się ponad 1000 osób, gdy na początku września demonstrowało ich blisko 3 tys.

Reklama

Gdzie potrzebne zaświadczenia?

W całej Francji protesty przetoczyły się przez 185 miejscowości. W Montpellier manifestowało 2 tys. osób, w Strasburgu, Lyonie, Nantes i Metz po około 1000, w Lille - 900.

System certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście tej choroby lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa obowiązuje we Francji od 21 lipca. Zaświadczenia trzeba okazywać m.in. w lokalach gastronomicznych, placówkach ochrony zdrowia, miejscach rozrywki czy przy podróżach pociągiem lub samolotem na dłuższe dystanse. Od 30 września certyfikaty będą obowiązkowe również dla dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama