Reklama

Eksperci o Omikronie. W większości bezobjawowy lub łagodny

Na całym świecie potwierdzono do tej pory 1458 przypadków wariantu Omikron zgłoszonych w 55 krajach. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało, że wszystkie przypadki, dla których "dostępne są informacje na temat przebiegu zakażenia, były bezobjawowe lub łagodne". Jednocześnie eksperci ostrzegli, że liczba danych jest zbyt mała, by uznać te informacje za uspokajające.

W ciągu doby od 7 do 8 grudnia w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym odnotowane zostały 63 nowe przypadki wariantu Omikron koronawirusa. Łącznie na tym obszarze odnotowano do środy 337 potwierdzonych testem PCR przypadków zakażenia nową odmianą COVID-19.

Nowe przypadki COVID-19. Polska bez Omikrona

Jak dotąd przypadki zakażenia Omikronem udokumentowano w 21 europejskich krajach. Najwięcej było ich w Danii, gdzie nowym wariantem zakażone zostały 83 osoby. Najmniej było ich w w Irlandii i Lichtensteinie, gdzie zakaziło się po jednej osobie. 

W tym ostatnim oraz w Estonii Omikron został wykryty po raz pierwszy. Na liście nie ma Polski, gdzie nie stwierdzono do tej pory żadnego przypadku zainfekowania nową wersją SARS-CoV-2 podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Reklama

Według centrum liczba zakażeń zwiększy się wkrótce, bo poszczególne kraje analizują kolejne podejrzane przypadki.

Według ECDC większość zakażeń, który wykryto dotychczas ma związek z podróżami do krajów afrykańskich, mi.in. głównie RPA.

W kilku krajach Omikron został wykryty w próbkach, które nie miały powiązania z podróżami międzykontynentalnymi. Zdaniem ekspertów ECDC świadczy to o aktywnej wtórnej transmisji nowej odmiany wirusa w społeczeństwie.

ECDC: Omikron bezobjawowy lub łagodny

"Wszystkie przypadki, dla których dostępne są informacje na temat przebiegu zakażenia, były bezobjawowe lub łagodne. Jak dotąd nie zgłoszono żadnych zgonów wśród tych przypadków" - poinformowało ECDC. Jednocześnie zaznaczono, że wnioski należy wyciągać  ostrożnie ze względu na względnie niską liczbę potwierdzonych zakażeń nowym wariantem. " Jest ona zbyt niska, by ustalić, czy spektrum kliniczne choroby w przypadku przy wariantu Omicron różni się od wcześniej wykrytych wariantów" - podało Centrum.

Jednocześnie poinformowano, że na całym świecie potwierdzono do tej pory 1458 przypadków wariantu Omikron zgłoszonych w 55 krajach. W ciągu doby ta lista wydłużyła się o jedno nowe państwo - Ugandę. 1121 przypadków pochodzi z 34 krajów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama