Reklama

"Długi covid"? Ostrzegają przed nim naukowcy

Setki tysięcy przypadków "długiego covidu"? Ostrzega przed tym "The Guardian". Nowa fala epidemii COVID-19 związana z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta grozi zespołem trwających wiele miesięcy po infekcji dolegliwości, takich jak zmęczenie, problemy ze snem i koncentracją.

"Długi covid", opisywany również jako "syndrom postcovidowy", to zespół kilkunastu objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem. To m.in.: duszności, wycieńczające zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia snu czy problemy z pamięcią i koncentracją - wylicza brytyjski dziennik.

"Biorąc pod uwagę wszystkie warianty SARS-CoV-2, z którymi mieliśmy do czynienia, każde zakażenie, nieważne czy była to bezobjawowa infekcja czy ciężki przypadek wymagający hospitalizacji, wiąże się z 10-20 proc. ryzykiem rozwinięcia się syndromu 'długiego covidu', nie widzieliśmy od tej zasady żadnych wyjątków" - tłumaczy prof. Danny Altmann, immunolog z Imperial College w Londynie. Dodaje, że przyczyny "długiego covidu" i mechanizm jego działania wciąż są bardzo niejasne.

Reklama

Szczepionki zmniejszają ryzyko

Pojawiają się jednak dowody na to, że syndrom jest wywoływany działaniem koronawirusa na układ odpornościowy człowieka - pisze "The Guardian". Dziennik przywołuje też ostatnie badania brytyjskich naukowców, z których wynika, że na "długi covid" bardziej narażone są kobiety oraz osoby chorujące na astmę.

"Widzimy, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 znacząco zmniejsza ryzyko przejścia 'długiego covidu'" - mówi dr Claire Steves, epidemiolożka z Kings College w Londynie.

Z powodu zaszczepienia dużej części brytyjskiej populacji, kolejna fala epidemii nie będzie się już wiązała z taką liczbą ofiar i ciężko chorych jak poprzednie, ale setki tysięcy relatywnie młodych ludzi może doświadczyć długotrwałych problemów zdrowotnych - ostrzega "The Guardian".

Według przewidywań brytyjskiego ministra zdrowia Sajida Javida, niedługo można się spodziewać nawet 100 tys. nowych infekcji dziennie - oznaczałoby to 10-20 tys. nowych przypadków "długiego covidu" każdego dnia - pisze dziennik. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | Pandemia koronawirusa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy