Reklama

Dania zutylizuje kilkanaście milionów norek

- Wszystkie norki w Danii powinny zostać zutylizowane - ogłosiła premier tego kraju Mette Frederiksen. Decyzja zapadła po tym, jak odkryto, że SARS-CoV-2 mutuje w organizmach zwierząt, przez co może zagrażać skuteczności przyszłej szczepionki.

Szacuje się, że w Danii żyje około 15-17 mln norek - większość na fermach hodowlanych, których jest ponad tysiąc.

Duński minister ds. żywności Morgens Jensen powiedział, że obecnie zainfekowanych wirusem jest 207 ferm, w ubiegłym miesiącu było ich 41.

Nowa mutacja koronawirusa zagraża szczepionce

- Transmisja międzygatunkowa na fermach odpowiada za powstanie nowej mutacji koronawirusa, co może zagrażać pracom nad szczepionką - wytłumaczył duński minister zdrowia Magnus Heunicke.

12 przypadków transmisji na człowieka zmutowanego wirusa wykryto w północnej Jutlandii na zachodzie kraju, gdzie skupiona jest największa liczba ferm hodowlanych.

Jak dodał Heunicke, około połowa z 783 przypadków zakażenia ludzi koronawirusem w północnej części kraju, gdzie są wielkie fermy norek, "ma z nimi związek".

Reklama

- Dalsze utrzymywanie hodowli norek stanowi wysokie ryzyko dla zdrowia publicznego tak w Danii, jak i za granicą - poinformował Kare Moelbak, przedstawiciel duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI).

W akcji utylizacji zwierząt wezmą udział wojsko i Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego.

SARS-CoV-2 u norek

To nie pierwszy raz, kiedy w Danii dochodzi do podobnej akcji. Miesiąc temu wykryto, że norki będące nosicielami SARS-CoV-2 mogą zakażać ludzi. Podjęto wtedy decyzję o utylizacji 2,5 mln norek z 63 hodowli.

Dania jest pierwszym w świecie eksporterem skór z norek. Eksportuje rocznie 17 mln skór, z czego większość trafia do Chin i Hongkongu.

Koronawirus pierwszy raz został wykryty u norek w sierpniu w Stanach Zjednoczonych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

INTERIA.PL/PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy