Reklama

Czy będą nowe obostrzenia? Minister zdrowia: Restrykcje nie są w tej chwili dobrym rozwiązaniem

Czy w związku z narastającą czwarta falą epidemii COVID-19 możemy spodziewać się surowszych restrykcji? Minister zdrowia potwierdza wcześniejsze nieoficjalne informacje Interii i mówi, że nowych obostrzeń na razie nie będzie. - W tej chwili restrykcje w związku z sytuacją epidemiczną to nie jest dobre rozwiązanie, bo chcemy, żeby możliwie ta fala zakażeń przechodziła jak najniższym kosztem społeczno-ekonomicznym - powiedział na popołudniowej konferencji prasowej.

Niedzielski był pytany przez dziennikarzy, czy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia lub ograniczenia w związku z przyrostem nowych zakażeń koronawirusem. Szef MZ odparł, że "mamy sytuację, że polityka rządu w tej chwili znacznie się różni, jeśli chodzi o strategię walki z pandemią".

- Jesteśmy na zupełnie innym etapie, co chociażby pokazuje porównanie wyników w tym roku, które mamy w pandemii z tym, co się działo w roku poprzednim - powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że w ubiegłym roku na początku listopada liczba hospitalizacji zbliżała się do 20 tys. - W tej chwili tę liczbę hospitalizacji mamy poniżej 10 tys. - powiedział Niedzielski.

Reklama

Obostrzenia. Niedzielski: Będziemy egzekwować te już obowiązujące

Mówił, że została wytworzona "naturalna bariera w postaci szczepień, ale też w postaci przechorowania i jest to realna bariera, która już działa w praktyce". Dodał też, że rok temu o tej porze liczba nowych zakażeń oscylowała "grubo powyżej 20 tys.".

- Jeżeli mamy inną sytuację, to też inna jest polityka, chcemy, żeby możliwie ta pandemia czy ta fala przechodziła jak najniższym kosztem społeczno-ekonomicznym - powiedział Niedzielski.

Zobacz: Co z obostrzeniami? Potwierdziły się doniesienia Interii

- Oznacza to m.in., że pilnujemy przede wszystkim egzekucji obostrzeń, które istnieją w tej chwili (...). One oczywiście nie są przestrzegane w takim poziomie, na jakim ja bym sobie życzył, ale podejmujemy działania związane z zaostrzeniem egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - zaznaczył. 

Obostrzenia. Minister o zmianach w galeriach handlowych

Minister mówił w tym kontekście, że z policją zostały ustalone dwa priorytety - transport publiczny i galerie handlowe.

Przekazał, że spotkał się również z prezesem zrzeszenia galerii handlowych i poprosił o "wprowadzenie nowego standardu, który miałby polegać na tym, że przy wejściu do galerii stoi pracownik ochrony, który przypomina o obowiązku noszenia maseczki, również ewentualne rozdawania tych maseczek ma znaczenie". - A z drugiej strony (...) to jest ciągłe monitorowanie sytuacji jeżeli chodzi o obłożenie łóżek (covidowych) - dodał Niedzielski.

- Jeżeli udałoby się przy realizacji takiej polityki, że bez zwiększenia restrykcji jesteśmy w stanie zarządzając bazą łóżkową i kładąc nacisk na egzekucję istniejących obostrzeń, przejść tę falę, to jest to naprawdę optymalne podejście - powiedział Niedzielski.

Resort podał w piątek, że badania potwierdziły 15 904 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 152 osoby z COVID-19. Tydzień temu, 29 października, Ministerstwo Zdrowia informowało o 9387 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 102 osób z COVID-19. 


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | COVID-19 | obostrzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy