Reklama

Czechy: Dwa dni wolne dla zaszczepionych? To pomysł premiera

Czeski premier zaproponował, by osoby w pełni zaszczepione miały dodatkowe dwa dni wolnego. Chce w ten sposób zachęcić obywateli do szczepień przeciw koronawirusowi. Czechy to nie jedyny kraj, który proponuje dodatkowe benefity dla zaszczepionych, podobnie jest m.in. na Słowacji.

Premier Andrej Babisz powiedział w środę, że chce, aby w pełni zaszczepione osoby otrzymały dwa dni wolne. Rząd ma podjąć taką decyzję w odniesieniu do pracowników sektora państwowego. Premier zaapelował do samorządów i firm prywatnych o podobne decyzje.

Zachęta do szczepień

Dodatkowe dni wolne mają być finansowane podobnie jak urlopy. Babisz jest zdania, że wprowadzenie takiego rozwiązania może dodatkowo zachęcić Czechów do szczepień. Dni wolne mają przysługiwać osobom, które są w pełni zaszczepione i przedstawią stosowne certyfikaty.

Agencja CTK poinformowała, że premier przedstawi swój pomysł gabinetowi na nadzwyczajnym posiedzeniu w piątek rano. Po jego zatwierdzeniu ma zostać podpisany z przedstawicielami związków zawodowych dodatek do umowy zbiorowej wprowadzający dwa dodatkowe dni wolne.

Reklama

Czeska służba zdrowia zaaplikowała 10 129 344 dawek szczepionek. Zakończone szczepienia ma około 4 milionów 700 tys. osób, czyli 43,8 procent obywateli Czech i 52,8 proc. osób powyżej 16 roku życia.

Ustawa faworyzująca zaszczepionych

Czechy to nie jedyny kraj, który proponuje dodatkowe benefity dla zaszczepionych. 

Słowacki parlament przegłosował w niedzielę poprawkę do ustawy o zdrowiu publicznym. Przewiduje ona korzyści dla zaszczepionych, jeśli pogorszy się sytuacja epidemiczna. 

Czytaj także: Anglia: Zmiana przepisów. Zaszczepieni w UE i USA zwolnieni z kwarantanny

Pierwotna wersja poprawki proponowanej przez ministra zdrowia Vladimira Lengvarskiego została złagodzona i lista korzyści dla osób zaszczepionych będzie krótsza niż pierwotnie zakładano.

Poprawka pozwala regionalnym władzom higienicznym w przypadku zagrożenia epidemicznego na czasowe umożliwienie uczestnictwa w imprezach masowych wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcom. To samo dotyczy wstępu do restauracji, salonów fryzjerskich lub centrów fitness.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy