Reklama

COVID-19. Zakażenia u zaszczepionych. Nowe wyniki badań

Jak działają szczepionki przeciw COVID-19? U osób zaszczepionych koronawirus SARS-CoV-2 zatrzyma się w razie zakażenia tylko kilka dni w nosie i nosogardzieli - ustalili włoscy naukowcy. Zagrożonych zakażeniem jest 12 proc. osób po szczepionce.

Badania opisuje włoska gazeta "Corriere della Sera", która przytacza słowa koordynatora doradczego komitetu techniczno-naukowego profesora Franco Locatellego. Stwierdził on: "Ograniczony procent osób w pełni uodpornionych może się zakazić, niemal zawsze bez rozwoju choroby i zarażania". Jak zaznaczył, dalszych badań wymaga ustalenie tego, jaki jest tzw. ładunek wirusa w drogach oddechowych zaszczepionych i zainfekowanych.

Kwestia ta, podkreśla dziennik, jest szeroko dyskutowana po tym, gdy eksperci w USA ostrzegli, że osoby po szczepieniu, zakażone wariantem Delta, mogą przenosić wirusa, a jego ładunek jest prawdopodobnie taki sam niezależnie od tego, czy jest się zaszczepionym, czy nie.

Reklama

Płuca wolne

Badania dotyczące rzadkich przypadków koronawirusa u osób w pełni zaszczepionych trwają w szpitalu Bambino Gesu w Rzymie. Ustalono tam, że spośród 2900 osób po dwóch dawkach zainfekowało się 40, czyli 1,5 procent.

- Obserwujemy, że u tych osób obecność wirusa ograniczona jest do nosa i nosogardzieli, podczas gdy ich płuca są od niego wolne - wyjaśnił szef oddziału mikrobiologii i wirusologii w rzymskim szpitalu Carlo Federico Perno. - To dlatego - powiedział - że po szczepieniu płuca mają już system obrony przeciwko Sars-CoV-2, podczas gdy nos nie.

Włoski badacz dodał: "Reakcja odpornościowa u ludzi zaszczepionych jest błyskawiczna także, jeśli chodzi o nos; w krótkim czasie nadchodzi obrona i w ciągu dwóch-trzech dni jest w stanie obniżyć ładunek wirusa i na koniec go wyeliminować".

Zaszczepiony zaraża krócej

Jak relacjonuje dziennik, z badań tych wynika, że osoba zaszczepiona może się zarazić i mieć wysoki ładunek wirusa, jak ten, kto nie przyjął preparatu. Różnica polega jednak na tym, że niezaszczepiony rozwija infekcję i może zakażać przez wiele dni oraz poważnie zachorować. Ten zaś, kto się zaszczepił, może zarażać ewentualnie tylko w krótkim czasie od jednego do trzech dni, a ryzyko ciężkich objawów występuje bardzo rzadko.

- Zaszczepieni szybciej uzyskują negatywny wynik testu niż niezaszczepieni - dodał specjalista chorób zakaźnych Massimo Andreoni z Polikliniki Tor Vergata w Rzymie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | szczepienia | Delta | wariant delta | COVID-19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy