Reklama

Co z osobami, które doznały wstrząsu anafilaktycznego? Wiceminister zapowiada rekomendacje

- Po rozmowach z Radą Medyczną wydamy rekomendacje w sprawie statusu prawnego osób zaszczepionych jedną dawkę szczepionki, u których pojawił się wstrząs anafilaktyczny - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia pytany był w poniedziałek w TVP Info o status prawny pacjentów, którzy z powodu epizodu anafilaktycznego nie mogą ze względów zdrowotnych przyjąć drugiej dawki szczepionki, a chcą podróżować, korzystając ze statusu osoby zaszczepionej.

- Musimy rozróżnić reakcję poszczepienną, jaką jest ból, zaczerwienienie, stan podgorączkowy od tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który może występować nie tylko po szczepionkach, ale także po pokarmach, jadach owadów, czy też po konkretnym leku lub szczepionce - zwrócił uwagę Kraska.

Powiedział, że w Stanach Zjednoczonych na podstawie dość dużych prób - w przypadku szczepionki firmy Pfizer jest pięć przypadków wstrząsu anafilaktycznego na milion podanych szczepionek, zaś w przypadku podania preparatu firmy Moderna są to dwa lub trzy przypadki na milion. - Wtedy odstępujemy od podania drugiej dawki - wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Reklama

A co ze szczepionką rosyjską lub chińską?

Kraska zwrócił uwagę, że "w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca przyjęcie nawet jednej dawki zabezpiecza w dość dużym stopniu pacjenta przed groźnymi powikłaniami w przypadku zakażenia koronawirusem".

Powiedział, że temat statusu prawnego osoby zaszczepionej jedną dawką będzie podjęty podczas rozmów z Radą Medyczną. - Po rozmowach z Radą Medyczną na pewno jakąś rekomendację w tej kwestii wydamy - zapowiedział Kraska.

Pytany o planowane dostawy do Polski szczepionek poza mechanizmem unijnym - szczepionki chińskiej albo rosyjskiej, wiceminister oświadczył, że jeśli "dana szczepionka pojawi się na polskim rynku, będzie szczepionką bezpieczną i skuteczną".

"Polska nie zamówi niezbadanej szczepionki"

- Nigdy nikt z decydentów w Polsce nie poda i nie zamówi szczepionki, która nie jest zbadana. Polskie państwo gwarantuje, że jeżeli taka szczepionka będzie, na pewno będzie skuteczna i bezpieczna - zapewnił wiceszef resortu zdrowia.

Kraska wyraził nadzieję, że "te dostawy, na które umówiliśmy się z Unią Europejską w drugim kwartale się pojawią i tych szczepionek nie zabraknie".

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy