Reklama

Chiny: Jest zgoda na próby kliniczne kolejnego prototypu szczepionki na COVID-19

Chińskie władze dały zielone światło dla rozpoczęcia prób klinicznych na ludziach kolejnego prototypu szczepionki przeciw COVID-19 – poinformował we wtorek koncern Chongqing Zhifei Biological Products, który opracował potencjalną szczepionkę.

Obecnie nie istnieje zatwierdzona do użycia szczepionka ani skuteczne lekarstwo przeciw chorobie wywoływanej przez nowego koronawirusa, którym na świecie zakaziło się już ponad dziewięć mln osób, a ponad 470 tys. z nich zmarło.

Prototyp opracowany został we współpracy z Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical i Instytutem Mikrobiologii Chińskiej Akademii Nauk. Zezwolenie na rozpoczęcie prób klinicznych wydał Państwowy Urząd Medyczny - przekazała agencja Reutera.

Będzie to już siódmy prototyp szczepionki testowany na ludziach przez chińskie firmy. Łącznie na świecie trwają prace nad ponad 100 projektami, z których kilkanaście weszło już w etap prób klinicznych. Jednak żaden z nich nie przeszedł jak dotąd szeroko zakrojonych prób trzeciej fazy, wymaganych przed wprowadzeniem na rynek.

Reklama

Wiceprezes Chińskiej Narodowej Grupy Biotechnologicznej (CNBG) Zhang Yutao ocenił niedawno, że chińska szczepionka raczej nie wejdzie na rynek przed 2021 rokiem. Jego zdaniem, organizacja badań na szeroką skalę jest w ChRL utrudniona, ponieważ w kraju notuje się obecnie niewiele nowych zakażeń.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama