Reklama

Chińskie władze: Omikron mógł trafić do kraju w przesyłce pocztowej

Pierwszy przypadek wariantu koronawirusa Omikron w Pekinie lokalne władze wiążą z przesyłką pocztową z Kanady. Zakażona kobieta nie miała kontaktu z żadnym wcześniejszym przypadkiem, nie wyjeżdżała też z Pekinu w ostatnich 14 dniach.

Dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że zakażona kobieta otrzymała 11 stycznia przesyłkę pocztową z dokumentami z Kanady, która przybyła do Pekinu przez USA i Hongkong - ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej wicedyrektor miejskiego centrum kontroli i zapobiegania chorobom Pang Xingshuo.

Zobacz też: Koronawirus. Nowe obostrzenia w Polsce? Rzecznik rządu: Decyzje do końca stycznia

Z przesyłki pobrano 22 próbki i we wszystkich wykryto koronawirusa, natomiast zakażona kobieta nie miała kontaktu z żadnym wcześniejszym przypadkiem ani nie wyjeżdżała z Pekinu w ostatnich 14 dniach - twierdzą władze.

Reklama

Służby sanitarne starają się nie dopuścić, by wirus rozprzestrzenił się dalej. Do poniedziałku przebadano łącznie ponad 16,5 tys. osób, w tym 69 bliskich kontaktów zakażonej i osiem osób, które miały styczność z przesyłką z Kanady. Wyniki wszystkich testów były ujemne - podały chińskie media.

Chiny. Strategia "zero covid"

Pierwsze lokalne zakażenie Omikronem zgłoszono w Pekinie w sobotę, w czasie, gdy stolica ChRL szykuje się do planowanych na luty Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nasilają się obawy o możliwość rozwleczenia wirusa w okresie Święta Wiosny, gdy setki milionów Chińczyków podróżują po kraju i spotykają się z krewnymi.

Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok, przypada 1 lutego, ale okres nasilonych podróży rozpoczął się już w poniedziałek. Lokalne władze miast i regionów zacieśniają kontrole przeciwepidemiczne, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niektóre miejscowości wymagają od podróżnych, aby zgłaszali zamiar przyjazdu na trzy dni przed przybyciem.

Chińskie władze utrzymują strategię "zero covid" i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje. W związku z ogniskami wariantów Delta i Omikron w niektórych częściach Chin odwołano już dziesiątki krajowych i międzynarodowych lotów, a lokalne władze części regionów odradzają mieszkańcom niekonieczne podróże w okresie Święta Wiosny.

Państwowa komisja zdrowia zgłosiła w poniedziałek 163 nowe lokalne zachorowania na Covid-19. 80 z nich wykryto w leżącej około 100 kilometrów od Pekinu portowej metropolii Tiencin, która walczy z Omikronem. Infekcje tym wariantem potwierdzono również w prowincji Henan oraz w kilku miastach w zagłębiu przemysłowym prowincji Guangdong na południu kraju.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | Kanada | Pekin | Omikron

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy