Reklama

Badanie na chomikach: Omikron mniej niszczy płuca niż Delta

Grupa naukowców ocenia na podstawie badań na chomikach, że dominujący obecnie wariant koronawirusa Omikron powoduje mniejsze zniszczenia w płucach niż odmiana Delta, która odpowiadała za wcześniejsze fale infekcji - podała w poniedziałek japońska stacja NHK.

Międzynarodowa grupa badaczy, wśród których jest Yoshihiro Kawaoka z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu w Tokio, opublikowała swoje ustalenia na łamach pisma naukowego "Nature".

Naukowcy przeanalizowali różnice w objawach chomików zakażonych wariantami Omikron i Delta. Ustalili, że po trzech dniach od infekcji zniszczenia płuc u gryzoni z Omikronem były znacznie mniejsze niż u tych z wariantem Delta.

Omikron mniej chorobotwórczy niż Delta

Tomografia komputerowa wykazała, że u niektórych chomików zakażonych Deltą rozwinęło się poważne zapalenie płuc, podobne do tego, jakie zdarza się wśród ludzi. Zwierzęta zakażone Omikronem miały tymczasem tylko łagodny stan zapalny.

Reklama

Według naukowców badania na chomikach wykazały, że Omikron jest mniej chorobotwórczy niż Delta. Badacze przestrzegają jednak, że choć Omikron powoduje łagodniejsze objawy, ludzie powinni zachować ostrożność, co szczególnie dotyczy osób starszych i tych z osłabionym układem odpornościowym - przekazała NHK.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Omikron | Delta | Koronawirus (SARS-CoV-2) | pandemia | COVID-19

Reklama

Reklama

Reklama