Reklama

Badania: Pozytywny wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na zdrowie psychiczne

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

U badanych ponad 8 procent dorosłych w USA, którzy otrzymali szczepionkę w okresie między grudniem 2020 r. a marcem 2021 r., wystąpiło 4-procentowe zmniejszenia ryzyka łagodnej depresji i 15-pocentowe zmniejszenie ryzyka ciężkiej depresji - podali naukowcy w tym tygodniu w czasopiśmie PLOS ONE.

- Ludzie, którzy zostali zaszczepieni zauważyli u siebie mniejszy stres psychiczny, co sugeruje, że złagodzenie ryzyka zdrowotnego przekłada się na zmniejszenie stresu - powiedział Francisco Perez Arce, naukowiec z Uniwersytetu Południowej Karoliny.

Niższy lęk u zaszczepionych wcześniej

W badaniu okazało się, że osoby zaszczepione trafiają 10 razy rzadziej do szpitala z powodu wystąpienia u nich wariantu Delta koronawirusa. 

Od momentu rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu ubiegłego roku w USA pytano też badanych, czy przyjęli szczepionki przeciw Covid-19. Okazało się, że osoby, które nie zostały zaszczepione do marca br. zaobserwowały wyższy poziom lęku i depresji niż te, które zostały zaszczepione w pierwszym etapie akcji szczepień. 

Reklama

PAP
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepionki | Depresja | zdrowie psychiczne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy