Reklama

Austria: Od jutra lockdown dla osób niezaszczepionych

Austria zdecydowała się na wprowadzenie lockdownu dla osób niezaszczepionych. Od poniedziałku opuszczanie domu będzie możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Powodem takiej decyzji jest utrzymująca się wysoka liczba zakażeń. Szczepionki przeciw COVID-19 nie przyjęła w Austrii około jedna czwarta społeczeństwa.

Decyzję w tej sprawie podjęli kanclerz federalny Alexander Schallenberg i szefowie rządów krajów związkowych - informuje w poniedziałek telewizja ARD.

W ramach walki z czwartą falą pandemii koronawirusa, od jutra w Austrii obowiązywać będzie lockdown dla osób nieszczepionych, początkowo przez dziesięć dni.

Osoby, które nie zostały zaszczepione, będą mogły opuszczać dom lub mieszkanie tylko z ważnych powodów, takich jak zakupy artykułów codziennego użytku, wyjście do pracy lub wizyta u lekarza. Problem dotyczy około dwóch milionów ludzi - około jednej czwartej populacji.

Reklama

Czytaj Tygodnik Interii: Dr Ewa Giza: "mgła covidowa" to bardzo częsty objaw

Celem jest zwiększenie gotowości do szczepień i zmniejszenie liczby kontaktów społecznych o około 30 procent, powiedział minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. 

Lockdown w Austrii nie dotyczy uczniów

Osoby zaszczepione, dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby, które wyleczyły się z infekcji w ciągu ostatnich 180 dni są zwolnione z ograniczeń.

Blokada nie dotyczy również uczniów, powiedział Schallenberg, odnosząc się do faktu, że kilka testów na obecność koronawirusa tygodniowo jest już w szkołach normą.

Przestrzeganie rozporządzenia ma być sprawdzana poprzez kontrole wyrywkowe.

Siedmiodniowa zachorowalność na 100 000 mieszkańców wzrosła w Austrii do poziomu około 815. Szczególnie dotknięte są prowincje Salzburg i Górna Austria, gdzie wartość współczynnika zachorowalności wynosi w każdym przypadku około 1300.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Austria | lockdown dla niezaszczepionych

Reklama

Reklama

Reklama