Reklama

Australia: Uniwersytet w Melbourne ogłosił, że może produkować szczepionki przeciw Omikronowi

​Instytut Farmacji Uniwersytetu Monasha w Melbourne zapewnił, że jest przygotowany do produkcji szczepionki, która zapewni ochronę przed chorobą wywołaną nowym wariantem Omikron - poinformował portal news.com.au.

Instytut Farmacji Uniwersytetu Monasha w Melbourne zapewnił, że jego laboratoria - jeśli zajdzie taka potrzeba - będą gotowe do produkcji szczepionek zapewniających ochronę przed chorobą wywołaną nowym wariantem Omikron.

- Nowy wariant posiada bezprecedensową liczbę mutacji, jednak nie możemy jeszcze jasno określić, jak bardzo jest niebezpieczny - powiedział przewodniczący zespołu badaczy instytutu Colin Pouton.

Spadek skuteczności szczepionek

Dyrektor przedsiębiorstwa produkującego szczepionkę Moderna przyznał we wtorek w rozmowie z dziennikiem "Financial Times", że obecne na rynku szczepionki nie będą prawdopodobnie tak efektywne w przypadku zakażenia Omikronem, jak w przypadku wariantów poprzednich.

Reklama

Australijski epidemiolog Paul Kelly zwrócił natomiast uwagę na pierwsze dane dotyczące nowego wariantu, które wskazują na łagodny przebieg wynikającej z niego choroby.

- Nie mamy obecnie dowodów na to, że szczepionki w zetknięciu z Omikronem są mniej skuteczne - powiedział w poniedziałek w rozmowie z telewizją Sky News.

W Australii w pełni zaszczepiono dotąd około 77 proc. populacji - podała Agencja Reutera.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Australia | wariant Omikron

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy