Reklama

Australia: Przeciwciała AIDS u testujących szczepionkę na koronawirusa

Australia przerywa prace nad swoją szczepionką na koronawirusa. U pacjentów doszło do powstania antyciał AIDS. - Zdecydowaliśmy się zamknąć ten projekt ze względu na ryzyko utraty zaufania ludności - wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa zdrowia.

W związku z tym, że u pacjentów, którzy uczestniczyli w pierwszej fazie badań nad szczepionką opracowaną przez Uniwersytet Queenslandu, doszło do powstania antyciał AIDS, program nie będzie kontynuowany - poinformował minister zdrowia Australii Greg Hunt.

W pracach nad szczepionką wykorzystano śladową ilość białek zawartych w genomie wirusa HIV, co skutkowało wytworzeniem się w organizmie antyciał AIDS.

- Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 była bardzo obiecująca, a ryzyko zakażenia HIV tą drogą praktycznie nie istnieje, zdecydowaliśmy się zamknąć ten projekt ze względu na ryzyko utraty zaufania ludności wobec krajowego programu szczepień - podkreślił sekretarz stanu w ministerstwa zdrowia Australii Brendan Murphy.

Reklama

"Nie możemy ryzykować"

Obawa, że wytworzenie antyciał AIDS mogłoby prowadzić do zakażenia HIV nie znajduje potwierdzenia w faktach, ale nie możemy ryzykować - oświadczył ze swej strony premier Australii Scott Morrison. Jak poinformował, rząd wycofuje się z planów zakupu kilku milionów szczepionek opracowanych przez specjalistów z Uniwersytetu Queenslandu i zamiast nich zakupi szczepionki koncernów AstraZeneca i Novax.

- Szczepionka opracowana na Uniwersytecie Queenslandu nie będzie mieć kontynuacji zgodnie z zaleceniami naukowców i nie stanowi od chwili obecnej elementu kampanii szczepień ochronnych w Australii - zadeklarował szef australijskiego rządu.

Badacz uspokaja

Prof. Paul Young, który brał udział w pracach zespołu z Queensland nad nową szczepionką, oświadczył podczas konferencji prasowej, że śladowa obecność białek HIV jest "całkowicie niegroźna" i nie niesie zagrożenia dla osób uczestniczących w testowaniu wydajności szczepionki.

Australia jest krajem o stosunkowo niewielkiej liczbie zakażeń i zgonów wywołanych COVID-19. Od wybuchu epidemii w tym 25-milionowym kraju odnotowano 28 tys. zakażeń i blisko 900 zgonów.

Premier Morrison zapewnił, że niezależnie od zawieszenia prac nad szczepionką z Queensland ogólnokrajowa kampania szczepień rozpocznie się zgodnie z planem w marcu 2021 r.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy