Reklama

Apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona: Wytrzymajcie, za kilka tygodni odczujemy skutki szczepień

Prezydent Emmanuel Macron wyraził w poniedziałek nadzieję, że za cztery do sześciu tygodni skutki szczepień przeciwko koronawirusowi zaczną być odczuwalne na terytorium Francji, zmniejszając liczbę zakażonych COVID-19.

- Wytrzymajcie jeszcze cztery do sześciu tygodni - odpowiedział prezydent Macron, pytany w poniedziałek przez młodego mężczyznę, który poprosił go o przesunięcie godziny policyjnej na godzinę 19 z 18. 

Premier Jean Castex ogłosił w czwartek, że w połowie maja wszyscy po 50. roku życia otrzymają już pierwszą dawkę szczepionki. Do tej pory pierwszy zastrzyk otrzymało 2 967 937 osób, a dwie dawki - 1 582 433.

Lokalne lockdowny

Pałac Elizejski poinformował stację BFMTV, że w marcu zapadną decyzje odnośnie ograniczeń sanitarnych.

W obliczu progresji bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa rząd ustanowił w weekendy lokalne lockdowny w departamencie Alpy Nadmorskie oraz w Dunkierce. Umieścił również 20 departamentów, które obejmują m.in. Paryż, Lyon i Marsylię, pod zwiększonym nadzorem z możliwością podjęcia tam takich samych środków.

Reklama

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4 703 osób, w szpitalach zmarło 379 chorych - podała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Już ponad 86 tys. ofiar koronawirusa

Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitali przyjęto 1393 chorych, 347 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 150 i wynosi 25 430. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 3 544 chorych.

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 86 829, a zarażonych do 3 760 671.

Odsetek testów z wynikiem dodatnim wzrósł z 7,2 proc. do 7,3 proc.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy