Reklama

AP: Pandemia nie zniknie, póki w biednych krajach nie będzie szczepionek

Nowy wariant koronawirusa Omikron dowodzi, że pandemia nie zniknie, mimo zamykania granic, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek. Mutujący w państwach o niskim wyszczepieniu wirus będzie zagrożeniem dla całego świata - pisze w poniedziałek Associated Press.

Zamożne kraje gromadzą wielkie rezerwy szczepionek, tworząc "pustynie szczepionkowe" w uboższych państwach, a to nie oznacza tylko zwiększonego ryzyka na pewnych obszarach, ale większe zagrożenie globalne - podkreśla agencja.

Im dłużej wirus rozprzestrzenia się w regionach, gdzie znakomita większość populacji nie jest zaszczepiona, tym większe jest ryzyko, że będzie się stawał, w miarę mutacji, coraz groźniejszy i nadal będzie przedłużał pandemię.

- Ten wirus to bezlitosny oportunista - mówi dr Richard Hatchett dyrektor generalne CEPI, jednej z organizacji odpowiedzialnych za powołanie międzynarodowej inicjatywy COVAX na rzecz udostępnienia szczepionek krajom rozwijającym się. Niesprawiedliwy i nierówny podział szczepionek między regionami świata zemścił się na nas - ocenia dr Hatchett.

Reklama

Porażka inicjatywy COVAX

W Afryce, gdzie wykryto wariant Omikron, zaszczepione jest tylko 7 proc. populacji. Celem inicjatywy COVAX było uniknięcie takiej sytuacji, w której wiele krajów nie ma sprawiedliwego dostępu do szczepień, ale nie udało się zrealizować pierwotnego celu, by dostarczyć biednym państwom 2 mld dawek szczepionki.

Nawet ograniczony cel, jakim była dystrybucja 1,4 mld dawek do końca roku jest trudny do zrealizowania; by go osiągnąć COVAX musiałby od początku października dostarczać dziennie 4 mln szczepionek, a bywają dni, gdy nie udaje się dostarczyć nawet miliona - wynika z analizy AP.

Wcześniej w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

"Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii COVID-19" - podała WHO.

WHO ostrzegała przed "nacjonalizmem szczepionkowym"

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić, w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie COVID-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

WHO od wielu miesięcy ostrzegała przed "nacjonalizmem szczepionkowym", podkreślając, że taka postawa poszczególnych państw przedłuży walkę z pandemią, a wszystkie kraje, we własnym interesie, powinny przyjąć globalne podejście do walki z COVID-19.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Omikron | nowy wariant koronawirusa | pandemia

Reklama

Reklama

Reklama