Reklama

Andrusiewicz: Od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na antenie Radia Plus, że od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Podkreślił jednak, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla poszczególnych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.

Wojciech Andrusiewicz zapytany o decyzję w sprawie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli zastrzegł, że nie będzie tej decyzji od 1 marca. - Ale nie jest tak, że jej nie będzie w ogóle - powiedział.

Według rzecznika MZ, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić. - W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych - powiedział.

Reklama

Rzecznik MZ: Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest bezpieczny dla pacjentów

Andrusiewicz podkreślił, że w przypadku medyków funkcjonuje już obowiązek szczepienia przeciwko żółtaczce. - Bez tych szczepień żaden lekarz w tym kraju, ani pielęgniarka, nie zostanie dopuszczona do pacjenta. Tu jest podobnie. Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów - ocenił Andrusiewicz.

Jak stwierdził, to dyrektor danej placówki będzie decydował, czy niezaszczepioną osobę przesunie do działu administracyjnego, czy podejmie inną decyzję.

Zapytany o to, czy ta decyzja nie spowoduje pogłębienia problemów kadrowych w służbie zdrowia, rzecznik MZ odpowiedział, że "lekarz powinien być przede wszystkim osobą bezpieczną dla pacjenta".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy