Reklama

Adam Niedzielski: W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń

"W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń" - prognozuje minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu opublikował wykres, z którego wynika, że tygodniowa średnia dzienna liczba zleceń na testy na obecność koronawirusa spadła do 42 tys.

"Tygodniowa średnia dzienna liczba zleceń na testy (wystawianych przez POZ, infolinie i formularz) spadła od apogeum V fali z 76 do 42 tys." - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.



"W tym czasie odsetek pozytywnych testów zmniejszył się z 36 do 29%. W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń" - dodał minister.

Koronawirus - nowe zakażenia

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 070 nowych przypadkach koronawirusa i 31 zgonach osób chorych na COVID-19. Odnotowano 2 037 ponownych zakażeń. Tydzień temu, 6 lutego, resort zdrowia informował o 34 703 nowych zakażeniach i 19 zgonach. Oznacza to spadek liczby zakażeń tydzień do tygodnia o 36 procent.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 5 402 289. Od początku pandemii zmarło 108 120 chorych. 

Reklama

Resort przekazał również, że ostatniej doby wykonano 84 749 testów na koronawirusa.

Badania kliniczne amantadyny

W piątek w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja, na której przedstawiono wyniki badań na temat stosowania amantadyny, leku używanego w neurologii, w leczeniu pacjentów z COVID-19.

- Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo - przekazał prof. Adam Barczyk. - To jednoznacznie przerywa dyskusje, pokazując czarno na białym, jakie są wyniki stosowania amantadyny w leczeniu szpitalnym - wskazał z kolei prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

Prof. Adam Barczyk, koordynator badania, podkreślił, że w działania było zaangażowanych kilkaset osób - w tym lekarzy i pielęgniarek, którym podziękował. 

Zbadano 149 chorych, z czego 78 osób otrzymało amantadynę, a 71 placebo

- Wstępne wyniki badań nad amantadyną pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo - wskazał naukowiec. W związku z tym - jak przekazał prof. Barczyk - zwrócił się on do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy