Reklama

Abp Wiktor Skworc zaapelował o włączanie się w pomoc społeczną i wolontariat

Abp Wiktor Skworc zaapelował w niedzielę (19 kwietnia) o włączanie się w pomoc społeczną, wolontariat i działania Caritas. "Bądź miłosierny, nie bądź obojętny" – zachęcał hierarcha w homilii w Niedzielę Bożego Miłosierdzia i początek Tygodnia Miłosierdzia.

Jak wskazał arcybiskup podczas mszy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, zadaniem Kościoła jest "przekazywanie każdego dnia rodzinie ludzkiej orędzia o Jezusie zmartwychwstałym i o Bogu miłosiernym poprzez dzieła miłosierdzia".

"To właśnie my - ludzie Zmartwychwstałego - przechodząc na szlaku życia różnorodne doświadczenia, świadomi wartości wiary, winniśmy czynić miłosierdzie; winniśmy je 'rozdzielać' według rozeznania potrzeb" - zaznaczył abp Skworc w homilii i ocenił, że właśnie się dzieje obecnie, w czasach epidemii koronawirusa.

"Jak słyszymy w mediach,.w klimacie zagrożenia ludzie sobie pomagają. Jest wiele spontanicznych akcji, a 'wzięty' w sakramencie bierzmowania Duch Święty otwiera nam oczy na potrzeby innych i znajduje ludzi dobrej woli, czyniących dobro solidarnie i bezinteresownie" - wskazał.

Reklama

Troska o najbardziej zagrożonych

Arcybiskup mówił m.in. o trosce o najbardziej zagrożonych - seniorów, których odwiedzają wolontariusze czy często dotychczas nieznani im sąsiedzi, którzy ich wspierają przynosząc żywność i lekarstwa lub po prostu rozmawiając. "W tym zakresie parafie współpracują z lokalnym samorządem, a zwłaszcza z Ośrodkami Pomocy Społecznej. Pomocą otaczamy również całą służbę zdrowia, zwłaszcza tych z pierwszego frontu walki z zagrożeniem" - mówił arcybiskup.

Metropolita przekonywał w homilii, że czas izolacji jest także okazją do podejmowania czynów miłosierdzia względem duszy. "Kiedy słyszymy ów katalog uczynków, jakby automatycznie otwiera się przed nami przestrzeń ich powszechnego praktykowania. Wydaje się, że uczynki miłosierdzia to gotowy program na czas izolacji i pandemii, tym bardziej, że może być realizowany zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu, bo modlitwą możemy opatrywać każdego chorego i wszystkie rany naszego społeczeństwa. Zdalnie również - korzystając ze znanych sposobów komunikacji - możemy: pouczać, dobrze radzić, upominać, pocieszać, urazy darować" - przekonywał.

"Nie bądź obojętny"

"Ponawiam ten apel i proszę: bądź miłosierny, nie bądź obojętny, włącz się w społeczna pomoc, w działania Caritas w twojej parafii, w wolontariat, w szkolne kola Caritas, włącz się w spełnianie uczynków miłosierdzia względem duszy. Budujmy miłosierdziem, uczynkami miłosierdzia nasze rodziny, parafie i społeczeństwo. To ozdrowieńcza terapia" - przekonywał abp Skworc.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL