Reklama

Katastrofa rosyjskiego airbusa: Brak dowodów na eksplozję

Śledczy nie znaleźli dotąd żadnych dowodów na poparcie tezy, że powodem sobotniej katastrofy rosyjskiego samolotu nad Synajem była eksplozja na pokładzie maszyny - oświadczył w czwartek egipski minister lotnictwa cywilnego Hosam Kamal.

- Zespół śledczych nie dysponuje żadnym dowodami lub danymi, które potwierdzałyby taką hipotezę - poinformował minister w oświadczeniu. Jak dodał, Egipt przestrzega międzynarodowych standardów bezpieczeństwa na wszystkich krajowych lotniskach.

W oświadczeniu przekazano również, że na lotnisku w Szarm el-Szejk lądują kolejne samoloty, m.in. spodziewany jest przylot 23 maszyn z Rosji, ośmiu z Ukrainy, trzech z Włoch i dwóch z Arabii Saudyjskich oraz 22 samolotów krajowych linii lotniczych.

Także w czwartek egipski minister ds. zabytków starożytności Mamduh el-Damati odrzucił hipotezę o ładunku wybuchowym, którego detonacja na pokładzie podczas lotu miałaby spowodować wypadek. - To nie był akt terroru, to był wypadek - podkreślił.

Reklama

Z kolei rzecznik egipskiego prezydenta Alaa Jusef wyraził żal, że USA i Wielka Brytania "nie zaczekały na zakończenie śledztwa".

Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond powiedział, że z "bardzo dużym prawdopodobieństwem" można uznać, iż za katastrofę samolotu odpowiadają dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), a maszyna "mogła spaść ze względu na wybuch bomby na jego pokładzie". W środę Wielka Brytania zawiesiła wszystkie brytyjskie loty do i z Szarm el-Szejk.

Podobnie o przyczynach katastrofy pisze agencja Reuters, powołując się na amerykańskie i europejskie źródła bezpieczeństwa. Jak podkreślili anonimowi urzędnicy, nie jest to jeszcze ostateczny wniosek z toczącego się śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy.

Samolot pasażerski Airbus-321 linii Kogalymavia (Metrojet), lecący z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk do Petersburga, 31 października rozbił się na Synaju. W katastrofie, określanej jako największa w historii radzieckiego i rosyjskiego lotnictwa, zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy