Reklama

Skrajna prawica planuje kolejne ataki na uchodźców

W Niemczech media alarmują o ofensywie środowisk skrajnie prawicowych przeciwko polityce migracyjnej rządu.

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny BKA ostrzega przed kolejnymi zamachami ze strony skrajnej prawicy na ośrodki dla uchodźców oraz na polityków nastawionych pozytywnie do imigrantów. W sobotę poważnie ranna w zamachu została kandydatka na burmistrza Kolonii.

Celem ataków nie tylko uchodźcy

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" omawia w czwartek poufny raport BKA zawierający ocenę sytuacji w Niemczech. Autorzy opracowania ostrzegają przed ofensywą środowisk skrajnie prawicowych przeciwko polityce migracyjnej rządu. Sprzeciw wobec uchodźców jest "ideologicznym spoiwem" dla zwykle skłóconych ugrupowań - piszą autorzy raportu.

Reklama

Celem ataków mogą stać się nie tylko uchodźcy, lecz także politycy zaangażowani w pomoc azylantom, oraz inne osoby, w tym kierownicy ośrodków dla uchodźców - czytamy w raporcie.

Sprawcy ataków nie ograniczają się do podpaleń, lecz wykorzystują także proce do strzelania metalowymi kulkami, sięgają po pałki oraz kwas masłowy.

Sprawcy: Młodzi i trzeźwi

BKA przewiduje dalszy wzrost liczby ataków na ośrodki dla imigrantów. W trzech pierwszych kwartałach tego roku doszło do 461 ataków o podłożu prawicowym, co oznacza ich podwojenie w porównaniu z całym rokiem poprzednim. Większość sprawców to osoby mieszkające w sąsiedztwie ośrodków.

Sprawcami są najczęściej młodzi ludzie w wieku 20-25 lat; w większości przypadków nie działają pod wpływem alkoholu. Najwięcej przestępstw tego rodzaju ma miejsce na terenie Północnej Nadrenii-Westfalii i Saksonii.

Bezpartyjna kandydatka na burmistrza Kolonii, Henriette Reker, została w sobotę poważnie zraniona nożem przez zamachowca. 44-letni mężczyzna, związany wcześniej ze środowiskiem neonazistów, ugodził kobietę nożem w szyję. Reker zajmowała się we władzach miasta problemami zakwaterowania uchodźców. Zamachowiec zeznał, że swoim czynem chciał zaprotestować przeciwko przyjmowaniu imigrantów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: uchodźcy | skrajna prawica | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy