Reklama

Norwegia szybko odeśle uchodźców do Rosji

Norwegia zacznie odsyłać do Rosji migrantów ubiegających się o azyl, w większości Syryjczyków, którzy mają prawo pobytu w Rosji i mieszkali tam przez pewien czas - poinformowały we wtorek władze.

Według norweskiej policji od początku roku do Norwegii przez rosyjsko-norweskie przejście graniczne w Arktyce przedostało się ok. 1 600 osób ubiegających się o azyl. Około trzech czwartych z nich twierdzi, że pochodzą z objętej wojną Syrii. Oslo jest zdania, że 20-30 procent z nich ma prawo pobytu w Rosji.

Powołując się na porozumienie zawarte z Moskwą w 2007 roku, norweski minister sprawiedliwości Anders Anudsen polecił władzom imigracyjnym rozpatrywanie w pierwszej kolejności dokumentów osób proszących o azyl i mających dwa obywatelstwa, prawo pobytu lub rosyjską wizę.

Reklama

Osoby, które nie muszą być objęte ochroną, mogą być odesłane szybko do Rosji nawet bez rozpatrzenia prośby o azyl.

Stojąca w obliczu rekordowej liczby wniosków o azyl Norwegia zarzuca Rosji, że umożliwia migrantom łatwy dostęp do norweskiej granicy, w przeciwieństwie do granicy rosyjsko-fińskiej.

Norweski minister spraw zagranicznych Borge Brende rozmawiał w ubiegłym tygodniu z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie migracji Syryjczyków.

Większość Syryjczyków pragnąc drogą północną przedostać się do Norwegii wsiada do samolotu na trasie Bejrut-Moskwa z rosyjską wizą tranzytową, potem przedostaje się do Murmańska i na granicę z Norwegią w Storskog; granicę przekraczają na rowerach lub innym środkiem transportu, gdyż ruch pieszy jest tam zabroniony.

Norwegia spodziewa się w tym roku do 25 tysięcy migrantów; większość z nich przybywa ze Szwecji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | Rosja | uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy