Reklama

Niemcy chcą przedłużenia kontroli granic

O zgodę na przedłużenie kontroli granicznych wprowadzonych tymczasowo w związku z ogromnym napływem migrantów Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej - informuje w środę Reuters, powołując się na rzeczniczkę KE.

Rząd Niemiec wprowadził te kontrole 13 września na okres 10 dni. Teraz Berlin chce ich przedłużenia o kolejne 20 dni.

Do Europy dociera obecnie rekordowo wielu migrantów, w tym dziesiątki tysięcy uchodźców z ogarniętych konfliktami krajów Bliskiego Wschodu. Wielu z nich usiłuje dostać się do Niemiec. Berlin przewiduje, że w tym roku do Niemiec dotrze ok. 800 tys. azylantów.

Kraje należące do strefy Schengen mogą tymczasowo przywracać kontrole graniczne, za zgodą Komisji Europejskiej, na okres do dwóch miesięcy w przypadkach poważnego zagrożenia bezpieczeństwa. Reuters pisze, że powszechnie oczekuje się, iż obecny wniosek Niemiec zostanie zaaprobowany.

Reklama

Przywódcy państw UE spotkali się w środę wieczorem na nadzwyczajnym szczycie, by zastanowić się nad nową strategią w dziedzinie migracji i wsparciem finansowym obozów uchodźców. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział przed rozpoczęciem szczytu, że w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, "jak odzyskać kontrolę nad granicami zewnętrznymi UE". Podkreślił, że stawką jest przyszłość strefy Schengen. Jedną z propozycji w tej dziedzinie jest wspólna straż graniczna Unii; Komisja Europejska zamierza do końca roku przedstawić plany stworzenia takiej straży.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy