Reklama

Lesbos: 40 łodzi z uchodźcami w jeden dzień

Na grecką wyspę Lesbos dotarło w środę ponad 2500 migrantów. To liczba dużo większa niż normalnie w tak krótkim czasie Wielu z uchodźców było w stanie hipotermii.

Około 40 pontonów, z około 60-70 osobami na pokładzie, docierało na plaże Lesbos w strugach deszczu. Niektórzy z migrantów byli w stanie hipotermii. Z odległości było widać kolejnych dziewięć łodzi płynących do brzegu.

Na wyspę Lesbos codziennie przybywają dziesiątki łodzi wypełnionych nielegalnymi imigrantami. Dla wielu tysięcy ludzi, uciekających przed konfliktami i biedą z Bliskiego Wschodu i Afryki, ta położona w pobliżu wybrzeży Turcji wyspa jest jednym z pierwszych etapów podróży do Europy.

Fotoreporterzy Reutera, pracujący od jakiegoś czasu na wyspie, poinformowali, że liczba łodzi, które przybiły w środę do brzegu, jest dużo większa niż normalnie w tak krótkim czasie. Czterdzieści łodzi to wiele nawet na cały dzień - ocenili.

Reklama

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że spośród rekordowej liczby 430 tysięcy uchodźców i migrantów, którzy przybyli od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy, 309 tysięcy dotarło do Grecji.

Szefowie MSW państw UE przegłosowali we wtorek w Brukseli podział 120 tysięcy uchodźców. Decyzję zapadła w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów do projektu porozumienia. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Kraje, które były przeciwko tej decyzji, są i tak zobowiązane ją wdrożyć i przyjąć do siebie odpowiednią liczbę migrantów. Słowacja zapowiedziała już, że tego nie uczyni, nawet ryzykując spór prawny z Komisją Europejską.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: lesbos | uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy