Reklama

​Grecja: W weekend uratowano 217 uchodźców, jedna osoby zginęła

W pierwszy weekend 2016 roku na Morzu Egejskim uratowano 217 uchodźców; jedna osoba zginęła. Znaczna większość migrantów to uciekinierzy z Syrii - poinformowała w niedzielę grecka straż przybrzeżna.

Pierwszą w tym roku ofiarą prób przedostania się do UE był chłopiec, który zginął, gdy wiozący 40 osób ponton został rzucony na skały w pobliżu greckiej wyspy Agatonisi. Pozostałych pasażerów udało się uratować.

Grecka straż przybrzeżna interweniowała w czterech przypadkach; w niedzielę udało się uratować 56 osób. Rzeczniczka straży podkreśliła, że warunki na Morzu Egejskim są bardzo niekorzystne dla przepraw i akcji ratowniczych.

We wtorek unijna agencja ds. granic Frontex wysłała na wyspy greckie 293 funkcjonariuszy i 15 okrętów w ramach operacji Poseidon Rapid Intervention, która ma pomóc Atenom w radzeniu sobie z bezprecedensowym napływem migrantów.

Reklama

W okresie od stycznia do końca listopada liczba migrantów docierających na greckie wyspy przekroczyła 715 tys., co oznacza, że była 16 razy wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Najwięcej przybyło Syryjczyków, a w następnej kolejności Afgańczyków i Irakijczyków.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: uchodźcy | Grecja

Reklama

Reklama

Reklama