Reklama

George i Amal Clooney pomogą syryjskim dzieciom

Słynny aktor George Clooney wraz z żoną Amal planują pomóc blisko 3000 syryjskim dzieciom w powrocie do szkoły w Libanie. Według informacji ONZ w kraju tym przebywa obecnie około 200 000 młodych uchodźców z Syrii pozbawionych dostępu do edukacji – podaje AFP.

Ponad milion Syryjczyków, w tym przeszło 500 000 dzieci, jest zarejestrowanych jako uchodźcy w Libanie. Do tamtejszych obozów trafili uciekając przed trwającą sześć lat wojną.

Tysiące dzieci bez dostępu do nauki

UNICEF podał w poniedziałek, że około 200 000 dzieci syryjskich uchodźców przebywających w Libanie nie ma dostępu do edukacji. Według szacunków Human Rights Watch liczba ta jest większa i wynosi ok. 250 000.

Edukacja dla blisko 3000 syryjskich dzieci zostanie sfinansowana przez współpracującą z Google fundacją Clooneyów, a także firmę HP. Łączna kwota pomocy wyniesie 2,25 mln dolarów.

Reklama

Dzięki współpracy z UNICEF pieniądze te trafią do siedmiu państwowych szkół, w których będą uczyć się dzieci uchodźców. Uruchomiony zostanie także program pilotażowy podnoszący poziom wiedzy o nowych technologiach, obejmie on zarówno dzieci z Syrii jak i Libanu.

Urodzeni w złym miejscu i złym czasie

"Tysiące młodych syryjskich uchodźców są zagrożone tym, że nigdy nie staną się produktywną częścią społeczeństwa. Formalna edukacja może to zmienić. Nie chcemy stracić całego pokolenia tylko dlatego, że przyszło na świat w złym miejscu i czasie" - napisała para w oświadczeniu.

Od początku wojny w Syrii zginęło ponad 330 000 osób.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy