Reklama

​Bułgaria wyśle wojsko na granice

Bułgarski parlament zezwolił w czwartek na rozmieszczenie wojska na granicach w celu powstrzymania napływu migrantów. Bułgaria ma liczącą 260 kilometrów długości granicę lądową z Turcją, przez którą napływają migranci.

Wojsko, którego rola dotychczas ograniczała się do punktowego wsparcia logistycznego, będzie mogło patrolować granice wspólnie z policją. Za ustawą głosowało 156 spośród 240 deputowanych. Formalnie tekst ma jeszcze podlegać drugiemu czytaniu.

Bułgaria już skierowała ponad 1000 policjantów do ochrony granicy z Turcją; na jej 30-kilometrowym odcinku wzniesiono ogrodzenie z drutu kolczastego.

Projekt noweli ustawy o obronie i siłach zbrojnych, która ma zezwolić na włączenie wojska w ochronę granic, wpłynął do parlamentu Bułgarii w ubiegłym tygodniu. Obecnie wojsko może pomagać wyłącznie sprzętem, a wojskowi oddelegowani na granice nie mają prawa nosić broni.

Reklama

Nowela ma zezwolić wojsku na pełnienie ochrony granic z bronią w ręku. W projekcie zastrzega się, że wojsko będzie używane wyłącznie w sytuacjach, kiedy policja graniczna nie będzie sobie mogła poradzić z falą nielegalnych migrantów. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bułgaria | uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy