Reklama

Austria stawia płot na granicy z Włochami

Austria przygotowuje się do wprowadzenia kontroli na granicy z Włochami. Rozpoczęła się już budowa płotu granicznego. Pomysł nie podoba się Komisji Europejskiej.

Nie czekając na wiosenną falę imigracyjną Austriacy postanowili zabezpieczyć swoją granicę z Włochami. W przełęczy Brenner rozpoczęto budowę płotu, który oddzieli oba kraje.

Poza ogrodzeniem przy autostradzie i drodze, wiodących przez przełęcz, powstaną zadaszone punkty kontrolne czy hala rejestracyjna, z których policja będzie korzystać w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.

Natychmiastowa reakcja Brukseli

Jak wcześniej zapowiedziała austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner, wybudowanie płotu i ewentualne wprowadzenie kontroli ma dwa cele: po pierwsze, zagwarantować płynny ruch towarów i ludzi, po drugie - nie przepuścić nikogo, kto nie ma prawa przekroczyć austriackiej granicy.

Reklama

Inicjatywa Wiednia spotkała się z natychmiastową reakcją Brukseli. Komisja Europejska wyraziła "głębokie zaniepokojenie" planami Austrii dotyczącymi przełęczy Brenner.

Jednocześnie jej przedstawiciele przypomnieli, że wprowadzenie kontroli przez kraje należące do strefy Schengen może nastąpić tylko w wyjątkowej sytuacji. Tymczasem nic takiego nie ma miejsca na granicy włosko-austriackiej.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy