Reklama

Austria chce przechwytywać uchodźców na Morzu Śródziemnym

Austria stawia na odstraszanie, by trzymać uchodźców z dala od Europy. Chce przechwytywać ich na Morzu Śródziemnym i, jeżeli będzie to konieczne, osadzać na wyspach.

Austriacki minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz zaproponował, by na Morzu Śródziemnym przechwytywać uchodźców przeprawiających się do Europy i odsyłać ich z powrotem do kraju pochodzenia lub internować na wyspach.

- Unia Europejska mogłaby wzorować się na elementach australijskiego modelu - powiedział Kurz w wywiadzie dla gazety "Presse am Sonntag". Wskazał przy tym na kontrowersyjną praktykę stosowaną przez władze australijskie, by na czas trwania procedury azylowej przetrzymywać uchodźców na wyspach oddalonych od lądu.

Austria stawia na odstraszanie

Kto musiałby zostać na wyspie takiej jak Lesbos i nie miałby szans na azyl, ten byłby bardziej skłonny do dobrowolnego powrotu, niż ktoś, kto już ma mieszkanie we Wiedniu czy Berlinie - wyjaśnia Kurz, wywodzący się z konserwatywnej partii ÖFP.

Reklama

- Należy się przyjrzeć, które kraje poradziły sobie już z podobnymi wyzwaniami. Unia Europejska powinna za wzór wziąć elementy australijskiego modelu - tłumaczył.

Flota Australii systematycznie zawraca łodzie z uchodźcami. Ludzie, którym mimo tego uda się dotrzeć na ląd, są internowani w obozach na małych wyspach na Oceanie Indyjskim lub Spokojnym. Organizacje praw człowieka ostro krytykują takie postępowanie.

"Bilet do Europy Środkowej"

Minister Kurz za drugi wzorzec podaje wyspę Ellis w nowojorskim porcie, na którą w XX wieku przybywali imigranci do USA i tam czekali na decyzję, kto z nich może dostać się na stały ląd.

- Taki model wyspy mógłby być też rozwiązaniem dla Europy - twierdzi szef austriackiej dyplomacji, zaznaczając, że ratowanie tonących ludzi na Morzu Śródziemnym, nie może być "biletem do Europy Środkowej".

- Australia doprowadziła do tego, że nie przybywają tam już żadni nielegalni migranci i nikt nie tonie - podkreślił minister Kurz. Przyznał jednak, że takiego modelu nie da się w Europie skopiować jeden do jednego, ale jego wybrane elementy można by stosować także w UE.

- Obecny system Unii Europejskiej prowadzi do tego, że tysiące ludzi tonie w Morzu Śródziemnym, ponieważ, pchani nadzieją, decydują się na tę niebezpieczną przeprawę.

Idealna byłaby wyspa

Jeżeli nie udałoby się konsekwentnie przechwytywać uchodźców, ludzi wyłowionych z morza można by osadzać w centrach azylowych, "najlepiej na jakiejś wyspie", zaproponował Kurz. Stamtąd można by organizować i finansować ich powrót do domu.

Minister Kurz kilkakrotnie już opowiadał się za tym, by zamknąć uchodźcom drogę do Europy.

Austria wprowadziła w ubiegłym roku dzienny limit przyjmowanych uchodźców, po tym jak w ubiegłym roku dziesiątki tysięcy imigrantów szlakiem bałkańskim przez Austrię udawało się do Niemiec. Pod koniec roku zamknięto szlak bałkański między Grecją i Austrią, co spowodowało, że imigranci utknęli w Grecji. Od tego czasu coraz więcej uchodźców decyduje się na niebezpieczną przeprawę do Europy drogą morską z Libii do Włoch.

ap, afp / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche WelleDeutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy